Fot. GK

Władze Ustki proponują, by wakacje letnie rozpoczynały się wcześniej. To ratunek dla branży turystycznej – mówią. Kategorycznie sprzeciwiamy się – odpowiadają urzędnicy Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku wakacje zaczynają się 28 czerwca.

Fot. GK
Fot. GK

Władze Ustki chcą zmiany terminów wakacji. Ma to pomóc przeżywającej kryzys branży turystycznej. Burmistrz nadmorskiego kurortu Jan Olech zaproponował, by wakacje letnie w całym kraju zaczynały się w połowie czerwca i trwały do końca sierpnia. – Sezon turystyczny trwa u nas tylko 2 miesiące, a w praktyce półtora. Nasi mieszkańcy żyją z turystów, a z roku na rok jest ich coraz mniej, obroty spadają – przekonuje Jacek Cegła, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Ustce. 

Potwierdzają to właściciele ośrodków wczasowych, pensjonatów, hoteli i restauracji. Ich zdaniem sezon turystyczny w Polsce trwa za krótko. – Może rozwiązaniem byłoby wprowadzenie czterech różnych terminów wakacji, wzorem ferii zimowych – mówi Maria Jurkowska, właścicielka domu wczasowego w Rowach. – Sezon mamy bardzo krótki. W praktyce trwa od początku lipca do połowy sierpnia, czyli tylko sześć tygodni.

Pomysł zróżnicowania terminów wakacji przedstawił w ubiegłym roku Polski Związek Organizatorów Turystyki.  Sejmowa komisja przyjęła go ze zrozumieniem. Jednak MEN stanowczo sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Zdaniem urzędników bardzo utrudniłoby to organizację roku szkolnego. Chodzi zwłaszcza o ustalenie jednolitych dla całego kraju terminów sprawdzianu i egzaminów w całej Polsce. W podobnym tonie wypowiadają się nauczyciele, którzy mówią, że mieliby za mało czasu na realizację programu nauczania. Jak poinformował Paweł Jurek z Wydziału Informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, MEN będzie się zdecydowanie sprzeciwiał propozycji wydłużenia wakacji letnich.
Tymczasem władze nadmorskich kurortów wybrzeża środkowego planują zbieranie podpisów pod taką petycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.