fot. GOK w Główczycach

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach serdecznie zapraszają na Wesele kurpiowskie w wykonaniu Zespołu Ludowego Klęcinianki. Inscenizacja zostanie zaprezentowana 25 stycznia o godz. 16.00 w Czytelni Głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

fot. GOK w Główczycach
fot. GOK w Główczycach

Wesele kurpiowskie przedstawia obrzęd zaślubin pary młodej charakterystyczny dla tego regionu. Scena przedstawia historię młodej dziewczyny zakochanej w chłopaku nieakceptowanym przez jej rodziców, którzy postanowili wydać córkę za innego, znacznie starszego i bogatszego kawalera. Odegrane zostaje zawarcie kontraktu miedzy rodzicami, ślub i oczepiny.

Zespół Ludowy „Klęcinianki” to jedyny na Pomorzu kurpiowski zespół ludowy. Powstał we wsi Klęcinio w gminie Główczyce, bo właśnie w tym rejonie osiadło wiele rodzin wywodzących się z terenu Kurpi. Choć zmieniły miejsce zamieszkania, to jednak kultywowały dawne tradycje i obyczaje. Ta tradycja była tak silna, że przetrwała do dziś. Założycielkami zespołu były Danuta Kierecka oraz Józefa Szmajda. W październiku 2013 roku Zespół obchodził 40-lecie swojego istnienia.

Charakterystycznymi elementami kultury materialnej są stroje, hafty, ozdoby bursztynowe, kurpiowskie chaty, zdobienia w drewnie i rzeźba, wycinanki, kwiaty z krepiny oraz ozdobne palmy na Niedzielę Palmową. Te piękne elementy kultury kurpiowskiej będziecie Państwo mogli podziwiać w słupskiej bibliotece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.