fot.gk Port w Ustce

Lodowe kry zablokowały już sześć portów na środkowym wybrzeżu Bałtyku.  W skutych lodem portach nie mogą sobie poradzić lodołamacze, ponieważ pokruszona kra zamyka się ponownie tuż po przepłynięciu statków.

fot.gk: Port w Ustce


Blokujące porty środkowego wybrzeża lodowe kry mają ponad 10 mil morskich długości i prawie dwie mile szerokości. Lód zablokował porty w Kołobrzegu, Dźwirzynie, Darłowie, Jarosławcu, Ustce i Rowach. Wszystkie próby wyjścia z usteckiego portu nawet silnych holowników zakończyły się niepowodzeniem. Rybacy i pracownicy Urzędu Morskiego liczą już jedynie na siły natury. Nadchodzący nad południowe wybrzeże Bałtyku silny sztorm prawdopodobnie wypchnie krę w głąb morza.

fot.gk: Lodołamacze nie pomogą

Krę wepchnęły do kanałów portowych ostatnie silne sztormy. Choć w portach nie ma lodołamaczy pracownicy, Urzędu Morskiego zapewniają, że nawet gdyby były w niczym by nie pomogły. Olbrzymie pola kry najbardziej pokrzyżowały szyki rybakom, którzy od dwóch dni nie mogą wyjść w morze. Właśnie z powodu groźby zatonięcia lub uszkodzenia kutrów, kapitan portu w Ustce nie pozwala małym jednostkom wypływać z portu. – Po kilku nieudanych próbach wyjścia z usteckiego portu, nawet armatorzy największych jednostek zrezygnowali z wypłynięcia w morze – mówią pracownicy kapitanatu.
Jeżeli zapowiadane na najbliższe godziny południowe wiatry i silny sztorm zdołają wypchnąć krę na pełne morze, w ciągu dwóch dni największe porty środkowego wybrzeża powinny zostać odblokowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.