W usteckim porcie ku zadowoleniu ekologów i mieszkańców zadomowiła się foka szara. Zwierze nie zważając na kutry i łodzie rybackie poluje w porcie na trocie i łososie, które płyną z morza w górę rzeki na tarło.

[youtube_sc url=http://youtu.be/OIv9GKar7mQ]

To jeden z filmów nakręconych przez turystów bardzo zaskoczonych widokiem foki szarej baraszkującej w usteckim porcie. Zwierzę w pogodni za łososiami i trociami, które płyną w górę rzeki na tarło na dobre zadomowiło się w kanale portowym.

– Foka czuje się porcie bardzo swobodnie. Pływa, odpoczywa i  cały czas je ryby – mówi Katarzyna Odrowska z Błękitnego Patrolu WWF.

Z obserwacji wolontariuszy Błękitnego Patolu wynika, że żerujący w porcie ssak to dorosły samiec foki szarej ważący około 150 kilogramów. Choć foka pochłania olbrzymie ilości ryb. Usteccy rybacy nie muszą się obawiać o swoje połowy. Jest bowiem bardzo mało prawdopodobne, aby w porcie pojawiły się kolejne foki.

– Foki poruszają się w Bałtyku w pojedynkę. Cały czas poszukują pożywienia. Gdy znajdują odpowiednie miejsce żerują w nim przez kilka tygodni lub miesięcy, dopóki maja łatwy dostęp po pokarmu. Tak też będzie z ustecką foką. Gdy skończy się tarło ryb łososiowatych i ryb nie będzie już w kanale portowym, foka prawdopodobnie odpłynie w inne miejsce – wyjaśnia Katarzyna Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.

Foka znalazła sobie bezpieczne schronienie na rurze refulacyjnej kilkaset metrów od brzegu. Ekolodzy ostrzegają jednak wszystkich, aby nie zbliżać się do foki, gdy pojawi się na plaży.

– Wbrew pozorom foka jest bardzo niebezpiecznym drapieżnikiem. Do tego jest bardzo szybka i potrafi swoimi kłami boleśnie zranić potencjalnego napastnika – a za takiego będzie uważać człowieka, który zakłóca jej spokój na plaży. W żadnym wypadku nie należy więc podchodzić do foki odpoczywającej na plaży, a tym bardziej przepędzać jej do wody – dodaje Katarzyna Odrowska.

Choć w naszym kraju foki szare wciąż budzą sensację na Skandynawskim wybrzeżu Bałtyku  jest ich tak dużo, że prowadzony jest nawet ich odstrzał. W Bałtyku żyje około 24 tysięcy fok szarych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.