Norda. Fot. Iwona Pawliczka. Żródło: Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

W niedzielny poranek na świat przyszła druga w tym roku foka szara – Norda. Tuż po urodzeniu ważyła 13,5 kg przy długości ciała 104 cm, ale teraz będzie przybierała na wadze nawet 2-3 kg dziennie, żywiąc się bardzo kalorycznym mlekiem matki – Agaty.

Norda. Fot. Iwona Pawliczka. Żródło: Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
Norda. Fot. Iwona Pawliczka. Żródło: Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

„Nasza radość jest tym większa, gdyż Agata przez wiele lat nie mogła doczekać się potomka, a wcześniej zdarzyła się również ciąża, która zakończyła się poronieniem” – wyjaśnia w komunikacie Anna Rahn z Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak informuje fokarium, imię Norda z języka kaszubskiego oznacza północ. Jest to także określenie jednego z pięciu regionów Kaszub, który obejmuje zasięgiem powiaty: pucki, wejherowski i lęborski.

Norda jest już drugim w tym roku szczenięciem urodzonym w helskim fokarium. Pod koniec lutego na świat przyszedł już Neptun. „Czekamy jeszcze na szczęśliwe rozwiązanie u ostatniej z ciężarnych w tym roku helskich fok 17-letniej Ani” – zapowiadają przedstawiciele fokarium.

Norda to bardzo ruchliwa foka, która zaraz po narodzinach zaczęła zwiedzać porodówkę, wibrysami poznając otaczające środowisko. Zarówno focze narodziny, jak i dorastanie młodych fok można śledzić on-line za pośrednictwem strony internetowej: http://www.sledzfoki.pl/. W fokarium działa bowiem kamera przekazująca obraz na żywo do Internetu.

Ciąża u samic fok trwa nieco ponad 11 miesięcy. Potomstwo przychodzi na świat na przełomie lutego i marca. W każdym miocie jest tylko jedno młode. Małe foki ważą od 9 do 15 kilogramów i są pokryte gęstym, białym futrem zwanym lanugo, które zrzucają po kilku tygodniach. Gdy dorosną, osiągają wagę 100-200 kg w przypadku samic i 200-300 kg w przypadku samców.

Maluchy spędzą w helskim fokarium od dwóch do trzech miesięcy. Przez pierwsze trzy tygodnie będą się nimi opiekować matki. Po tym czasie samice foki szarej pozostawią młode i zajmą się nimi opiekunowie ze Stacji, pod których pieczą foki przejdą specjalny trening, przygotowujący do życia w naturze.

W maju lub czerwcu zwierzęta urodzone w helskim fokarium zostaną wypuszczone na wolność – do Bałtyku. Będą to już kolejne młode foki, które trafią do morza w ramach prowadzonego przez Stację od 2002 roku projektu reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Projekt ten ma na celu m.in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

PAP – Nauka w Polsce / ekr/ agt/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.