mat. prasowy

Przez trzy dni, w trzech obiektach, wśród tańca, muzyki, wystaw artystycznych, spotkań, wspomnień, a przede wszystkim w radosnej i podniosłej atmosferze, swoje 60-lecie świętował będzie Słupski Ośrodek Kultury. Dla słupszczan to nie tylko powód do dumy ale także znakomita okazja by uczestniczyć w atrakcjach kulturalnych przygotowanych specjalnie dla nich.

mat. prasowy
mat. prasowy

Świętowanie rozpocznie się koncertem taneczno-muzycznym w Słupskim Ośrodku Kultury 14 listopada o godz. 19.00. Na jednej scenie zobaczymy nie tylko kilka dekad pracy artystycznej ale też kilka pokoleń uczestników i instruktorów zajęć kulturalnych w MOKu, WDKu i SOKu. Dla publiczności zaśpiewają młodzi i trochę starsi wokaliści Studia Piosenki Słupskiego Ośrodka Kultury oraz zespoły muzyczne, które właściwie stały się, już żywą muzyczną historią naszego miasta: Karcer, Resekcja, Zero. Prezentacje muzyczne połączone będą z występami najmłodszego pokolenia tancerek ze Słupskiej Grupy Tanecznej „Arabeska”. Uczestnicy koncertu zostaną ponadto obdarowani płytami „Unia Europejska w Rytm Młodzieży”, zawierającymi nagrania słupskich solistów, zrealizowanymi w Studiu Nagrań SOK.

15 listopada w Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury o godz. 16.00 otwarta zostanie specjalna wystawa. Prezentowane na niej będą prace ceramiczne, witraże oraz filc, wykonane przez osoby dorosłe i dzieci, pracujące pod okiem instruktorów Pracowni. Dodatkowo na, przygotowanych wyjątkowo na tę okoliczność, ściennych tablicach zobaczyć będzie można historię Pracowni Ceramicznej od powstania w 2004 roku poprzez rozbudowę aż do dziś. Na „ścienną kronikę” składają się zdjęcia, relacje osób, wycinki prasowe, plakaty, druki okolicznościowe i wpisy pamiątkowe uczestników zajęć, widzów i gości, którzy przez wszystkie lata związani byli z jej działalnością. Zwiedzanie wystaw uatrakcyjniać będę pyszne ciastka i ciepłe napoje.

Tego samego dnia w Słupskim Ośrodku Kultury swój jubileusz 55-lecia istnienia obchodził będzie Klub Plastyka im Stefana Morawskiego. Z tej okazji o godz. 18.00 zaproszeni goście ze Słupska, Polski i zagranicy otworzą trzy wystawy związane z długą historią pracy Klubu: wystawę grafik – założyciela Klubu Plastyka i jednej z największych postaci słupskiej kultury – Stefana Morawskiego; Ekspozycję prezentującą kilkunastoletnie dzieje Plenerów Malarskich – najważniejszej imprezy artystycznej tworzonej przez Klub oraz wystawę poplenerową z najnowszego Pleneru Malarskiego, który odbył się w tym roku w okolicach Łeby.

W sobotę 16 listopada w „najnowszym” obiekcie kulturalnym Słupskiego Ośrodka Kultury – Teatrze Rondo, odbędzie się finałowa gala jubileuszowa. W trakcie gali dla zaproszonych gości, wystąpi m.in. Grupa Teatralna Gwiżdże ze swoim najnowszym spektaklem „Kugle mugle”. Swoją premierę będzie miało także jubileuszowe wydawnictwo pt. „Kalejdoskop”, zawierające zbiór tekstów traktujących o przeszłej i teraźniejszej działalności Słupskiego Ośrodka Kultury oraz archiwalne zdjęcia. W nowej sali wystawowej Teatru Rondo, zaprezentowana zostanie także wystawa „Fotospektrum”, prezentujące przekrojową historię działalności Pracowni Fotografii Cyfrowej i Analogowej oraz Słupskiego Klubu Fotograficznego „Fotoaktywni”, od najstarszych technik analogowych aż po najnowsze zdobycze cyfrowej fotografii. Jak przystało na galę jubileuszową będzie miejsce na podziękowania, wspomnienia i życzenia a także… na tort dla sześćdziesięcioletniego jubilata!

Historia Słupskiego Ośrodka Kultury sięga aż do roku 1953, kiedy to utworzono w Słupsku Dom Kultury Związków Zawodowych. W lipcu tego samego roku powstał, przy obecnym Starym Rynku, Powiatowy Dom Kultury. PKD do 1975 roku aż dwukrotnie zmienia siedzibę, w tym też roku, w ramach reformy administracyjnej kraju, zmienia status na Wojewódzki Dom Kultury. WDK funkcjonuje do 1991 roku po czym zostaje przemianowany na Wojewódzki Ośrodek Kultury. W tym samym czasie, na mocy porozumienia Wojewody Słupskiego i Prezydenta Miasta, w jego skład wchodzi, istniejący od 1976 r., Miejski Ośrodek Kultury. W roku 1992 WOK zostaje przeniesiony do obiektu na ulicy Braci Gierymskich 1, a w roku 1999 r. staje się samorządową instytucją kultury, podległą miastu z nową nazwą – Słupski Ośrodek Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.