mat. prasowy

W poniedziałek 21 października o dość niezwykłej porze bo punktualnie o 18.21 w sali wystawowej Teatru Rondo otwarta zostanie wystawa Tomasza Popławskiego „W krzywym zwierciadle”. Nietypowa pora otwarcia znakomicie współgra z niepospolitym charakterem wystawy, która łączy prowokację z autobiografizmem, ociera się o pornografię i brutalizm, a zarazem dostarcza sporej dawki wyzwalającego humoru.

mat. prasowy
mat. prasowy

Wśród kilkudziesięciu prac zgromadzonych na wystawie, wykonanych w różnorakich technikach, bo znajdziemy tam malarstwo, pastel, rysunek, kolaż, ceramikę, a nawet instalacje, odszukać można całe uniwersum tematów: miłość, granice ludzkiej moralności i normy społeczne, patologie, ortodoksyjną pruderię i hipokryzję. Jednakże motywem, który wydaje się najważniejszym i najbardziej eksploatowanym w twórczości Tomasza Popławskiego jest człowiek i jego stosunek do rzeczywistości. Zwłaszcza tej znanej z przestrzeni publicznej i medialnej. Artysta obnaża prymitywne i nachalne strategie reklamowe, wyłuskuje klisze językowe i myślowe, ukrywane w natarczywym marketingu. W natężonej, przerysowanej formie, doprowadzonej aż do absurdu, pojawia się komizm, ironia i sarkazm, pozwalający oglądać nasz świat w tytułowym zwierciadle, które w swej krzywiźnie odbija skrzywiony świat.

Twórczość Popławskiego może być odczytywana autobiograficznie. Większość prac zbudowana została w oparciu o własne przeżycia,doświadczenia i obserwacje artysty. Jak sam mówi:

„Zdaję sobie sprawę, że rzeczywistość może być stwarzana, że nasze myśli tworzą rzeczywistość. Żyjemy w wąskich tunelach rzeczywistości i choć to przykre często mają one średnicę jedynie 2 cm! W swoich pracach poruszam tematy skrytej, negatywnej seksualizacji społeczeństwa, środków masowego przekazu narzucających osądy i wyznaczających chory kult piękna. Wystawa prezentuje prace z ostatnich 5 lat oraz kilka z mojej poprzedniej wystawy w Słupsku („Pokręciło mi się w głowie” 2008). Tamta wystawa powstała niejako poniżej progu świadomości, wtedy był to dla mnie rodzaj terapii, drogi do samopoznania. Dzisiaj mam nadzieję, że tworzyłem z rozmysłem i premedytacją, co oznacza dla mnie przystanek końcowy”

Otwarcie wystawy „W krzywym zwierciadle” będzie połączone z promocją książki o tym samy tytule, powstałej dzięki stypendium Starosty Powiatu Słupskiego. Część egzemplarzy książki (wydrukowanej w nakładzie 28 sztuk) zostanie wręczonych bliskim i rodzinie, a pozostałe podarowane na cele charytatywne m.in Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 12 listopada.

Tomasz Popławski – urodzony w 1969 roku w Inowrocławiu, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Od 2000 roku mieszka i tworzy w Skórzynie (gm. Główczyce). Instruktor ceramiki i garncarstwa w Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.