fot. GK

Ma 192 centymetry w obwodzie i waży blisko 150 kilogramów. To wymiary największej na Pomorzu dyni, która wyrosła we wsi Stowięcino w gminie Główczyce.

fot. GK
fot. GK

Olbrzymią dynię wyhodował Stanisław Kopyś ze wsi Stowięcino. Aby wywieźć dynię z przydomowego ogródka  ważące blisko 150 kilogramów warzywo musiało wkładać do taczki aż trzech mężczyzn. Pan Stanisław początkowo posadził nasiona dyni w doniczce. Gdy po kilkunastu dniach roślina nie mieściła się już w domu na parapecie, trafiła do ogrodu. Tam rozkwitła na dobre.

– Ziemie w ogrodzie nawoziłem obornikiem. Grządki z dyniami bardzo obwicie podlewałem wodą. Myślę, że tu tkwi tajemnica sukcesu – mówi Stanisław Kopyś, właściciel olbrzymiej dyni.

Dynia ma 192 centymetry w obwodzie i waży prawie 150 kilogramów. Pan Stanisław postanowił chwalić się dynią nie tylko w gronie rodzinnym. Wyeksponował warzywo tuż przy głównej drodze prowadzącej przez całą wieś. W mgnieniu oka dynia stała się największą wiejską atrakcją.

fot. GK
fot. GK

– Każdy kto przechodzi lub przejeżdża przez naszą wieś zwraca na dynie uwagę. Ludzie robią sobie z nią zdjęcia. Rodzice sadzają też małe dzieci na dyni. Te zdjęcia są najzabawniejsze, bo dynia jest często kilka razy większa od dzieciaczków – śmieje się Ewa Piepka, sołtys Stowięcina.

Pan Stanisław postawił sobie za punkt honoru wyhodować w przyszłym roku jeszcze większą dynię. Ma nadzieję, że uda mu się tego dokonać dzięki nasionom z dyni giganta. Choć w domu Pana Stanisława dynię przyrządza się na wiele sposobów, olbrzymia dynia nie zostanie jednak zjedzona. Już wkrótce będzie największą wiejską ozdobą Halloween.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.