Prawie dwa metry obwodu i 150 kg wagi. Największa dynia na Pomorzu

10 października 2013r. | Drukuj

Ma 192 centymetry w obwodzie i waży blisko 150 kilogramów. To wymiary największej na Pomorzu dyni, która wyrosła we wsi Stowięcino w gminie Główczyce.

fot. GK

fot. GK

Olbrzymią dynię wyhodował Stanisław Kopyś ze wsi Stowięcino. Aby wywieźć dynię z przydomowego ogródka  ważące blisko 150 kilogramów warzywo musiało wkładać do taczki aż trzech mężczyzn. Pan Stanisław początkowo posadził nasiona dyni w doniczce. Gdy po kilkunastu dniach roślina nie mieściła się już w domu na parapecie, trafiła do ogrodu. Tam rozkwitła na dobre.

– Ziemie w ogrodzie nawoziłem obornikiem. Grządki z dyniami bardzo obwicie podlewałem wodą. Myślę, że tu tkwi tajemnica sukcesu – mówi Stanisław Kopyś, właściciel olbrzymiej dyni.

Dynia ma 192 centymetry w obwodzie i waży prawie 150 kilogramów. Pan Stanisław postanowił chwalić się dynią nie tylko w gronie rodzinnym. Wyeksponował warzywo tuż przy głównej drodze prowadzącej przez całą wieś. W mgnieniu oka dynia stała się największą wiejską atrakcją.

fot. GK

fot. GK

– Każdy kto przechodzi lub przejeżdża przez naszą wieś zwraca na dynie uwagę. Ludzie robią sobie z nią zdjęcia. Rodzice sadzają też małe dzieci na dyni. Te zdjęcia są najzabawniejsze, bo dynia jest często kilka razy większa od dzieciaczków – śmieje się Ewa Piepka, sołtys Stowięcina.

Pan Stanisław postawił sobie za punkt honoru wyhodować w przyszłym roku jeszcze większą dynię. Ma nadzieję, że uda mu się tego dokonać dzięki nasionom z dyni giganta. Choć w domu Pana Stanisława dynię przyrządza się na wiele sposobów, olbrzymia dynia nie zostanie jednak zjedzona. Już wkrótce będzie największą wiejską ozdobą Halloween.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze