www.muzeum.lebork.pl

W Muzeum w Lęborku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa prezentowana będzie niezwykle bogata kolekcja zabytków archeologicznych. Wystawę będzie można oglądać w dniach 7-8 września. Wstęp bezpłatny.

www.muzeum.lebork.pl
www.muzeum.lebork.pl

W sobotę i niedzielę w godzinach od 9.00 do 15.00 warto odwiedzić lęborskie Muzeum by baczniej przyjrzeć się historii miasta i okolic. Wystawa pn. „Odkrywanie przeszłości” pozwoli poznać prahistorię ziemi lęborskiej na tle najdawniejszych dziejów Pomorza. Wśród unikatowych zbiorów zwiedzający odnajdą eksponaty, które znalazły się tu już w czasach przedwojennych, jednakże przeważająca większość pochodzi ze współczesnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez muzeum. Na uwagę zasługuje niezwykła kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza, na których umieszczono detale twarzy ludzkich oraz rozbudowaną ornamentykę roślinną i astralną. Muzeum posiada również pokaźny zbiór zabytków z okresu wpływów rzymskich (początki naszej ery). Na tę część ekspozycji składają się liczne ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz broń. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy zostały wykonane na terytorium Cesarstwa Rzymskiego.

W Muzeum w Lęborku można także zwiedzić stałą ekspozycję historyczną dotyczącą dziejów ziemi lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta Lęborka przez Zakon Krzyżacki.

Muzeum będzie też prezentować wystawę czasową pn. „Artefakty lęborskie”, która jest zwieńczeniem badań archeologicznych prowadzonych w ramach programu prac konserwatorskich „Ożywienie historycznego centrum Lęborka przez rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich na obszarze układu urbanistycznego Starego Miasta”. W trakcie badań pozyskano wiele materiałów zabytkowych, które służą ukazaniu historii życia zwykłych ludzi żyjących w przełomowych dla Lęborka latach II wojny światowej, konsekwencją czego był powrót do macierzy.

W dniach 7 – 8 września udostępnione będą również dwie baszty, baszta nr 24 (ul. Derdowskiego) prezentująca broń i uzbrojenie z XIV wieku oraz baszta nr 27 (ul. Basztowa), w której znajduje się niewielka ekspozycja ukazująca sztukę ludową Kaszub oraz ziołolecznictwo uprawiane na terenie Kaszubszczyzny.

W piwnicach Muzeum można będzie obejrzeć film z animacją 3D „Średniowieczne obwarowania Lęborka”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.