fot. SOK

O tym, iż Słupsk to polska stolica monodramu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zwłaszcza, że jeden z najważniejszych powodów do tego stwierdzenia zbliża się wielkimi krokami. Już w tym tygodniu rozpoczyna się festiwal teatralny „Sam na scenie”, który potrwa od 13 do 15 czerwca br.

fot. SOK
fot. SOK

Na dwóch scenach teatralnych w Państwowym Teatrze Lalki „Tęcza” oraz w Nowym Teatrze im. Witkacego, od czwartku do piątku, prezentować się będą najlepsi monodramiści w kraju, wyłonieni podczas eliminacji do 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Występy w ramach konkursu potrwają od rana do wieczora.

Natomiast podsumowaniem każdego dnia festiwalu będzie spektakl mistrzowski, wykonywany przez najbardziej uznanych i cenionych, artystów specjalizujących się w sztuce monodramu. W tym roku słupszczanie zobaczą spektakl „Mój trup” w wykonaniu Bogusława Kierca, na podstawie wierszy Adama Mickiewicza oraz przedstawienie „Moskwa-Pietuszki” z rolą Jacka Zawadzkiego, wg prozy Wieniedikta Jerofiejewa.

Na wszystkie pokazy konkursowe oraz pokazy specjalne – wstęp wolny!

Monodram „Mój trup” to wzorcowy przykład, surowej estetyki teatru jednego aktora. Bogusław Kierc jest zarówno reżyserem, scenarzystą jak i aktorem. Jego teatr to świat bezpośredniego wyznania, minimalny ale traktujący o rzeczach maksymalnych. W swoim przedstawieniu, nieraz niezwykle przewrotnie, prezentuje i interpretuje wiersze Adama Mickiewicza. Kierc, sam poeta i znawca poezji, jak nikt potrafi wykorzystać liryczny materiał swego spektaklu. Przedstawienie „Mój trup” w 2008 roku zostało wyróżnione Nagrodą Wojewody Dolnośląskiego na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

Spektakl „Moskwa-Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, reżyserowany przez Zygmunta Duczyńskiego miał swoją premierę dawno, bo w 1989 roku. Jednak od 24 lat, nie przestaje być aktualny i nie traci nic ze swego piękna czego dowodzą znakomite recenzje, które nieprzerwanie prowokuje przedstawienie Duczyńskiego. W zgodnej opinii krytyki, zarówno polskiej, jak i światowej „Moskwa-Pietuszki” to monodram wybitny. Przedstawienie nie jest kolejną opowieścią o piciu wódki wg Jerofiejewa. To historia tragicznej i heroicznej próby ocalenia duszy i człowieczeństwa.

Monodram Moskwa-Pietuszki pokazywany był na wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce, a także wielokrotnie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Rosji, Niemczech, zdobywając entuzjastyczne recenzje w takich czasopismach jak „The Times”, „Los Angeles Times”, „Los Angeles Weekly”, „The Herald”, „The Scotsman”, „Backstage” (wyróżnienie Critics Picks dla najlepszego przedstawienia tygodnia w Los Angeles w lutym 1997).

Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Słupska Maciej Kobyliński.
Partnerzy: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Państwowy Teatr Lalki „Tęcza”, Restauracja „Staromiejska”, Hotel „Piast”.
Festiwal został dofinansowany przez: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Pomorskie, Miasto Słupsk, Starostwo Powiatowe w Słupsku.
Sponsorzy: Jantar, Wodociągi Słupsk, Parfuemerie Douglas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.