fot. nadesłane

Ponad sto osób uczestniczyło w niedzielnym spotkaniu modlitewnym na Cmentarzu Jeńców Wojennych z okresu I wojny światowej w Czersku – wyb. pod Łukowo.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Spotkanie zorganizowała Fundacja Naji Gochë. Zebranych przywitał Zbigniew Talewski, który poinformował o inicjatywie przywrócenia pamięci o tym zapomnianym miejscu wojennej kaźni, gdzie zginęły tysiące ludzi różnej narodowości i wyznania.

Pomoc samorządów przy porządkowaniu historii dotyczącej obozu oraz cmentarza zadeklarował wicestarosta chojnicki Przemysław Biesek – Talewski.

– Być może zostanie wydana monografia na temat obozu jenieckiego. W 2014 roku minie sto lat od powstania obozu, więc jest okazja aby sprecyzować informacje – mówił wicestarosta.

Część modlitewną poprowadzili księża Mariusz Werner z parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Czersku oraz Mariusz Synak proboszcz parafii prawosławnej p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Słupsku. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Ukraińskiej Mniejszości Narodowej OBERIH z Miastka  oraz Grupa Muzyczno – Wokalna z Zespołu Kaszuby z Zaborów z Wiela/Karsina.

Spotkanie miało formę ekumeniczno – paschalnego uczczenia – modlitwą i pieśnią, pamięci o pochowanych na nim – żołnierzy – jeńców, przede wszystkim wyznania prawosławnego, ale nie tylko, bo również zmarłych tu Katolików a także Mahometan.

Według współczesnej dokumentacji tego obozu, którą opracował w latach 70/80 XX wieku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci i Męczeństwa w Bydgoszczy  na tym terenie: „…w latach 1914-1917 pochowanych było 45 tysięcy jeńców wojennych…”, byli wśród nich nie tylko prawosławni Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini, ale jak podają źródła ponad 5 tys. żołnierzy rumuńskich a także katolicy.

Tomasz Opielowski – http://wizjalokalna.pl/12,12375.html

Galeria

Podziękowanie

Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w uroczystym spotkaniu modlitewnym w dniu 2.czerwca 2013 r. na cmentarzu niemieckiego obozu jenieckiego w Czersku – „Kriegsgefangenenlager Czersk” z czasu I wojny światowej 1914-1918 – zwołanym dla uczczenia pamięci 45000 ofiar tego największego obozu jenieckiego. Spotkanie to odbyło się po wielu dziesiątkach latach zapomnienia a także często niewiedzy zwłaszcza młodego pokolenia o dokonanej ofierze życia uwięzionych tu jeńców wielu narodów w tym przemilczanych dotychczas Polaków i Ukraińców.

Szczególnie dziękuję księżom, którzy poprowadzili naszą modlitwę w wierze, że Dobry Bóg mając nas żywych w swojej opiece, w swym miłosierdziu i dobroci, pamięta także o tych co w cierpieniach głodu i wyzysku niewolniczej pracy, oddali w tym obozie swoje życie.

Dziękuję Księdzu Mariuszowi Synakowi proboszczowi parafii prawosławnej p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Słupsku i ks. Mariuszowi Wernerowi wikariuszowi parafii p.w. Św. Magdaleny w Czersku za poprowadzenie tej modlitwy, a także za uczestniczenie w niej ks. Dariuszowi Cieszyńskiemu ,proboszczowi parafii p.w. Św. Józefa w Mokrem .

Dziękuję Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ryszardowi Kasynie Ordynariuszowi Diecezji Pelplińskiej i Jego Ekscelencji Biskupowi Jerzemu Pańkowskiemu Prawosławnemu Ordynariuszowi Wojskowemu za udzielone błogosławieństwo i zapewnienie o wspólnej modlitwie za ofiary reżimów i ustrojów totalitarnych.

Dziękuję artystom – Chórowi Ukraińskiej Mniejszości Narodowej OBERICH z Miastka, który swoim pięknym śpiewem oddał tęsknotę pogrzebanych tu jeńców i osieroconych rodzin. Zespołowi Kaszuby z Wiela i Karsina za pieśni w mowie ludu tej ziemi – Kaszubów.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Dziękuję za przybycie przedstawicielowi władz powiatu w osobie pana wicestarosty Przemysława Bieska-Talewskiego oraz tak licznie przybyłym mieszkańcom Czerska w tym członkom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i innych czerskich organizacji pozarządowych a także członkom Borowiackiego Towarzystwa Kulturalnego z Tucholi. Bardzo dziękuję za pełnienie warty honorowej przedstawicielom Grupy Odtworzeniowej „Cis” z Męcikału, reprezentującej partyzantów Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski.

Dziękuję uczestniczącym w tej uroczystości rodzinom ofiar obozu, które przybyły tu w wielu przypadkach, z daleka.

Dziękuję za wsparcie i pomoc organizacyjną w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spotkania, panom: Markowi Piechockiemu z Kościerzyny, Przemysławowi Biesek-Talewskiemu wicestaroście Powiatu Chojnickiego i Romanowi Ramionowi Burmistrzowi Miastka a także Członkom Honorowej Kapituły Fundacji.

Słowem – wdzięczny jestem wszystkim, co wyrazili poczucie braterstwa i solidaryzmu ludzkiego, prezentując postawy szacunku dla ogromu tragedii tego miejsca kaźni – miejsca ludzkiego cierpienia.

Chociaż modlitwy i śpiewy były wyrażone w języku ukraińskim, starocerkiewnym, polskim i kaszubskim, to były one dedykowane dla uczczenia pamięci jeńców wszystkich narodów z tego cmentarza. Przywoływały one pamiętać o spoczywających tu Rosjanach, Polakach, Ukraińcach, Rumunach, Sybiriakach, Ormianach, Tatarach, Anglikach, Francuzach, Belgach i Włochach, którzy poprzez obozowe cierpienie, stali się braćmi niedoli i spoczęli we wspólnych mogiłach na tym cmentarzu i w okolicznych lasach. Pragniemy, aby ofiara ich życia poniesiona w imię pokoju nie poszła w zapomnienie, by pamięć o tym obozie żyła, jako przestroga o tym, do czego prowadzą wojny, by trwała ona w ogólnospołecznej pamięci, aby umacniała pragnienie pokoju dla następnych pokoleń, aby nigdy nienawiść i polityczne podjudzanie nie pchały ludzi do wojny zadającej cierpienia całym narodom i zabierającej rodzinom ich najbliższych.

Z całego serca niniejsze słowa wdzięczności kieruję do Wszystkich, co są już i do tych, co będą z nami – w grupie przyjaciół- wolontariuszy Fundacji NG- podejmujących społeczny wysiłek w dziele ratowania od zapomnienia znajdującej się na terenie Czerska – tej Jenieckiej Nekropolii a także innych zapomnianych miejsc ludzkiej martyrologii.

Zbigniew Talewski
Prezes Fundacji Naji Gochë
Borowy Młyn/ Czersk 5. czerwiec 2013 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.