Fot. GK

Osiem i siedem lat w więzieniu spędzą fałszywi funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Przestępcy mają na sumieniu  kradzieże i rozboje podając się za funkcjonariuszy CBŚ.

Fot. GK
Fot. GK

Zdj_cie0038

Na ławie oskarżonych zasiadło pięć osób. Trzech mężczyzn i dwie kobiety. Za napady, kradzieże, podszywanie się pod funkcjonariuszy CBŚ i nielegalne posiadanie broni prokurator zażądał dla głównych  oskarżonych dziesięciu i dziewięciu lat więzienia.

– Wina oskarżonych nie budzi żadnych wątpliwości. Do każdego z napadów bardzo długo się przygotowywali. Najbardziej bulwersujący jest fakt, że podczas napadu podszywali się pod funkcjonariuszy CBŚ. Używali mundurów, kamizelek i broni. Wkraczali do domów bezbronnych uczciwych ludzi, obezwładniali ich i plądrowali mieszkania – powiedział prokurator Paweł Wnuk.

Żądanie tak wysokich kar zaskoczyło obrońców oskarżonych. Zgodnie podkreślali, iż żaden z napadów nie był brutalny. Każdy z obrońców umniejszał też winę swojego klienta.

– Prokurator zażądał dla oskarżonych kar więzienia tak wysokich jak za dokonanie zabójstwa. Podczas napadu nie dość, że żadnej z pokrzywdzonych osób nic się nie stało, to jeszcze napady na pewno nie były brutalne. Właśnie podszywanie się pod funkcjonariuszy CBŚ sprawiło, że napady przebiegały niemal bez użycia siły. Jedyną szkodą wyrządzoną przez oskarżonych osobom pokrzywdzonym są wiec straty finansowe – twierdzi Paweł Skowroński, adwokat.

Ostatecznie sąd okręgowy w Słupsku skazał głównych oskarżonych na kary ośmiu i siedmiu lat pozbawienia wolności.

– Przyznaję, że podczas napadów przestępcy nie byli zbyt brutalni. Jednak bulwersujący jest fakt, że podszywali się pod funkcjonariuszy CBŚ, podważając tym samym zaufanie zwykłych obywateli do organów ścigania – powiedział podczas ogłoszenia wyroku Dariusz Zieniewicz, sędzia sądu okręgowego w Słupsku.

Trzeciemu z głównych oskarżonych, studentowi prawa, za przyznanie się do winy i wskazanie pozostałych uczestników napadów i ujawnienie wszystkich szczegółów sąd nadzwyczajnie złagodził wyrok, wymierzając karę dwóch lat więzienia. Dwóm kobietom, które pomagały w organizowaniu napadów, sąd wymierzył karę półtora roku więzienia. Całej trójce sąd zawiesił wykonanie kary na okres pięciu lat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.