Fot. GK

W Swołowie, zabytkowej wsi w powiecie słupskim, rozpoczęła się rozbudowa skansenu Muzeum Pomorza Środkowego. Powstaną kolejne obiekty – zagroda chłopska, kuźnia i dom chlebowy. Muzeum otrzymało na tę inwestycję 9 mln zł.

Fot. GK

– W Swołowie zrekonstruujemy cztery obiekty. Oprócz zagród bogatych i biedniejszych mieszkańców wsi, powstanie tam nowoczesna sala multimedialna. W niej zwiedzający poznają różne aspekty życia pomorskich chłopów – mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Fot. GK

W ramach projektu już w czerwcu 2012 będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądał dom zagrodnika, czyli biedniejszego mieszkańca wsi. Ponadto muzealnicy zrekonstruują kuźnię z oryginalnym wyposażeniem oraz dom chlebowy – niewielki budynek z piecem, w którym wypiekane były chleby. Wszystko dzięki rozbudowie tamtejszej filii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Jest ona możliwa dzięki 9 mln zł dotacji. 75% tej kwoty pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, a pozostała suma z Urzędu Marszałkowskiego.

Fot. GK

W Swołowie od ponad dwóch lat działa filia słupskiego muzeum. Zagroda Albrechta, czyli bogatego, pomorskiego chłopa, jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie.

1 KOMENTARZ

  1. Przydałaby się też nowoczesna sala multimedialna dotycząca kaszubskich chłopów.

    Marian Jeliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.