fot. archiwum GK

Budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie rozpocznie się w roku 2017 informuje Radio Gdańsk. Reporter radia Przemysław Woś uzyskał tę informację od ambasadora USA w Polsce Stephana Mulla.

fot. archiwum GK
fot. archiwum GK

Jak informuje Radio Gdańsk ambasador zapewnił, że plany budowy tarczy w Redzikowie są niezagrożone, są też zarezerwowane na to pieniądze. W bazie pod Słupskiem mają znaleźć się rakiety SM-3 II A, które niedługo mają wejść do uzbrojenia armii Stanów Zjednoczonych. Koszt jednego pocisku to ponad 20 milionów dolarów. W Redzikowie ma stacjonować dwustu żołnierzy, choć polsko-amerykańska umowa przewiduje, że może ich być nawet pół tysiąca.

Budowa rozpocznie się za cztery lata, w ciągu roku obiekty mają być gotowe, a już w roku 2018 amerykańska baza pod Słupskiem ma osiągnąć pełna gotowość bojową. Rakiety SM3 IIA nie wymagają budowy silosów, są mobilne i budowa bazy będzie raczej polegała na stworzeniu infrastruktury niezbędnej do ich obsługi oraz miejsc pobytowych dla żołnierzy. Na razie Redzikowo odwiedzają grupy inżynierów i specjalistów, którzy przygotowują szczegółowy plan budowy amerykańskiej bazy.

Żródło: Radio Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.