fot. nadesłane

We wtorek 23 kwietnia minęła 23. rocznica śmierci ks. prałata Franciszka Gruczy, tłumacza Ewangelii na język kaszubski, wybitnego kapłana, pierwszego celebransa mszy świętych z liturgią w języku kaszubskim.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Urodził się 19 listopada 1911 roku w Pomieczyńskiej Hucie. Ochrzczony był w Sianowie. Mimo że już po roku wraz z rodziną zamieszkał w Gowidlinie, to Sianowo na zawsze – jak mówił – pozostało jego dësznym dodóm. Tam miał swoje drugie prymicje, tam dziękował Bogu i Pani Sianowskiej za ocalenie z pożogi wojennej i marszu śmierci, tam bywał często na odpustach i tam głosił kazania. Gdy w roku milenijnym nadarzyła się stosowana okazja czynił starania o koronację cudownej figury na Królową Kaszub, co za przyczyną Pawła VI i biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego stało się 4 września 1966 roku. Ksiądz Grucza asystował biskupowi przy koronacji.

Należy przyjąć z wielką radością fakt, że Sianowo nie zapomniało o zasługach tego kapłana. A to głównie za sprawą lokalnego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, na którego czele od kilku lat stoi młoda i ambitna Danuta Kobiela. Zorganizowali oni spotkanie promocyjne związane z książki „Kaszubski Kordecki. Życie i twórczość  ks. prał. Franciszka Gruczy”. Rozpoczęło się uroczystą mszą świętą odprawioną przez ks. kustosza Eugeniusza Grzędzickiego z udziałem sztandaru Zarządu Głównego ZKP oraz Sianowskiego ZKP. Po mszy odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o tłumaczu Biblii oraz prezentacja książki.

– To jest marzenie, pewnie nie tylko moje, by w Sianowie za jakiś czas ufundowano na przykład tablicę pamięci tego kapłana, który tak wiele uczynił dla Sianowa – podkreślał prelegent Eugeniusz Pryczkowski, biograf kapłana.

Informacje te uzupełnione były o zdjęcia filmowe i fotograficzne z koronacji. Są to absolutne unikaty. Odnaleziono je po wiele latach poszukiwań. Pokazują one tłumy zebrane na koronacji oraz rzeszę kapłanów, w tym siedmiu biskupów, zgromadzonych w Sianowie.

– Te zdjęcia są rewelacyjne, powinien je każdy mieć szansę obejrzeć – nie krył zaskoczenia Janusz Mamelski, pisarz i nauczyciel języka kaszubskiego w Staniszewie.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Z pewnością tak się stanie już niebawem. Przygotowywany jest film o sanktuarium. Trwają też zaawansowane prace nad monografią tego miejsca. Wszystko na pewno powinno być gotowe przed złotym jubileuszem koronacji.

– Cały czas przygotowujemy świątynię do tych obchodów – wyjaśniał kustosz, natomiast wójt Sulęczyna i jednocześnie bratanek ks. Gruczy, Bernard Grucza, podkreślał – Czekamy na to z utęsknieniem. Na pewno ksiądz stryj byłby wielce rad z takich działań.

Pewne kroki już podjęto w kierunku nadania imienia ks. prałata Franciszka Gruczy szkole w Pomieczyńskiej Hucie. To jest najbardziej odpowiednie ku temu miejsce.

– Sprawa jest w toku  – skonstatowała Ewa Kasprzak – dyrektorka tej szkoły.

Jan Dosz

2 KOMENTARZE

  1. „Zorganizowali oni spotkanie promocyjne związane z książki „Kaszubski Kordecki. Życie i twórczość ks. prał. Franciszka Gruczy”.”
    „– Te zdjęcia są rewelacyjne, powinien je każdy mieć szansę obejrzeć – nie krył zaskoczenia Janusz Mamelski, pisarz i nauczyciel języka kaszubskiego w Staniszewie.
    fot. nadesłane”

  2. W naszej rodzinie byl on,jak swiety traktowany
    Ks Grucza to wielki czlowiek godny wielkiego podziwu und pelen patriotyzmu!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.