fot. ZKP Banino

7 maja w Sianowie odbędą się uroczystości odsłonięcia obelisku, związane z 200. rocznicą urodzin Floriana Ceynowy. Organizatorami wydarzenia są: Kaszubski Zespół Parlamentarny, oddziały ZKP w Sianowie i Baninie, Rada Partów Nordowych, Kluby Młodych Kaszubów.

fot. ZKP Banino

Miejsce ustawienia obelisku nie jest przypadkowe. To tutaj, przy moście pomiędzy Sianowem a Staniszewem doszło do wydarzenia, które miało znaczący wpływ na losy regionalizmu kaszubskiego. Aresztowano tam ściganego listem gończym Floriana Ceynowę, który uciekał po nieudanym powstaniu starogardzkim (21/22 lutego 1846 r.), któremu przewodniczył i ukrył się u sianowskiego nauczyciela Elwarta. O szczegółach tych wydarzeń informować będzie ustawiona obok tablica w języku kaszubskim i polskim.

Uroczystości w niedzielę 7 maja rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 9:00 w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

W programie:

  • 9:00 – uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie
  • 10:00 – przemarsz z orkiestrą pod obelisk
  • 10:45 – część oficjalna poświęcona dr. Florianowi Ceynowie w Gimnazjum im. J. Wybickiego w Staniszewie
    (m.in. prezentacja pokongresowej książki o tytule „Kaszëbskô młodëch rewòlucjô”)
  • 12:00 – posiłek

Uroczystości w Gimnazjum towarzyszyć będzie poplenerowa wystawa obrazów z życia Floriana Ceynowy. Patronat nad wydarzeniem objęła Gazeta Kaszubska.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”754″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”130″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.