Rzecz o sianowskiej Drodze Krzyżowej

13 stycznia 2018r. | Drukuj

Schyłek 2017 roku przyniósł nam cenną publikację książkową autorstwa Edmunda Zielińskiego, znakomitego artystę, wieloletniego prezesa Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej tytuł to „Drogi Krzyżowe Kaszub i Kociewia Sianowo + Hopowo + Bytonia”.

mat. prasowe

Publikacja jest zapisem powstania i działań wokół trzech miejsc pasyjnych, które wrosły w pejzaż religijny Kaszub i Kociewia. Zdecydowanie najbardziej znane z nich to Sianowo ze słynnym sanktuarium Królowej Kaszub. Opis powstania Drogi Krzyżowej zajmuje niemal połowę książki. Z tych trzech miejsc ta Droga powstała najwcześniej, bo na początku XX wieku. Autor publikacji zaprojektował płaskorzeźby, a wykonali je znani rzeźbiarze Kaszub i Kociewia. Idea była taka, by byli to ci sami artyści, którzy współtworzyli ołtarz papieski w Sopocie. Myśl ta w pełni się udała.

We wstępie syn autora książki wyjaśnia cel jej powstania, pisząc: Stanowi bowiem z jednej strony sprawozdanie kronikarza prac, a z drugiej – zapis obserwacji i refleksji ich współwykonawcy, a z jeszcze innej – wyraz głębokiej wiary Autora i moderatora. To wiara religijna i twórcza zarazem – wiara, która w dziele budowania kaszubskich i kociewskich Dróg pomagała pielęgnować rodzące się pomysły, przezwyciężać trudności w ich propagowaniu, splatać ludzkie serca i dłonie w pracy dla wspólnego dobra. I to jest wiara, której owocem jest również niniejsza książka. Niech więc i ona znajdzie swoje miejsce w sercach i domach czytelników. I niech przypomina o znaku krzyża.

Jak cenne są tego rodzaju opisy odczuwamy co chwilę, zwłaszcza gdy odchodzą świadkowie i współtwórcy dzieł. W przypadku sianowskiej Drogi Krzyżowej jako pierwszy zmarł Henryk Dejk z Borkowa – twórca pierwszej płaskorzeźby, zaś tuż po ukazaniu się książki (trzymał ją w rękach) odszedł Jerzy Walkusz z Hopowa. Wcześniej zmarli Jerzy Kamiński z Barłożna i Henryk Lepak z Bytowa.

Już sama lektura powstawania dzieła zdradza jak ważne i znaczące było to przedsięwzięcie i jak dużo osób było w nie zaangażowanych. Trzeba było wykazać się dużym zmysłem dyplomatycznym, by pogodzić wszystkie środowiska, zwłaszcza, że Kuria w Pelplinie miała nieco inne wyobrażenie o charakterze dzieła. Ostatecznie udało się stworzyć Drogę na miarę tego miejsca. Zajęło to z górą trzy lata.  Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 5 marca 2004 r. wraz z inauguracją celebracji Kaszubskich Dróg Krzyżowych. W tym roku odbędzie się ona już po raz XV jubileuszowy w dniu 16 marca o godz. 17. (jd)


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz