fot. Agencja Rozwoju Pomorza

Alteams Group, światowy lider w dziedzinie produkcji aluminiowych komponentów dla sieci przemysłu telekomunikacyjnego, otworzy nowy zakład w Lęborku. Zatrudnienie znajdzie w nim kilkaset osób. Uruchomienie produkcji ma nastąpić latem 2013 roku.

fot. Agencja Rozwoju Pomorza
fot. Agencja Rozwoju Pomorza

Zakładana przez inwestora sprzedaż netto ma sięgnąć poziomu 30 mln Euro rocznie przy przewidywanym zatrudnieniu na poziomie 200-300 pracowników. Koszt całej inwestycji wyniesie około 15 mln Euro. Fabryka powstanie już w pierwszej połowie 2013 roku.

– Współpracując z naszymi klientami zawsze staramy się być „Partnerem globalnym zaangażowanym lokalnie”. To nasze motto, które w praktyce oznacza, że chcemy wspierać klientów bez względu na to, w jakiej części świata potrzebują naszych produktów – mówi Asko Nevala, prezes Alteams Group.

W Lęborku Alteams Group będzie wytwarzać gotowe do montażu komponenty aluminiowe, wykorzystywane do produkcji sprzętu dla sieci telekomunikacyjnych oraz innych zaawansowanych urządzeń. Odbiorcami produktów będą takie firmy jak: Ericsson czy NSN. Większość produkcji pochodzącej z Lęborka będzie eksportowana, cześć trafi jednak również do firm z sektora EMS (electronics manufacturing services) w Polsce.

Polska została wybrana z powodu idealnego położenia geograficznego w odniesieniu do europejskiej bazy klientów Alteams Group. Dodatkowo czynnikami, które miały wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji zakładu na Pomorzu były konkurencyjne koszty, dostępność zaplecza technicznego oraz sieć lokalnych dostawców (na przykład, zakład galwanizacji elektrolitycznej).

– Ostatnie raporty dotyczące światowych trendów w sektorze produkcyjnym wskazują, że coraz więcej europejskich przedsiębiorstw wybiera lokalizacje nearshorowe przy realizacji nowych projektów. W tym kontekście, cieszę się, że Pomorze zostało wybrane jako najlepsza lokalizacja dla projektu  – komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Alteams Group była wspierana przez inicjatywę Invest In Pomerania, której Project Managerowie pomagali inwestorowi między innymi podczas procesu wyboru miejsca inwestycji oraz koordynowali kontakt z lokalnymi władzami. Władze Lęborka, chcąc przekonać inwestora do swojej lokalizacji, podjęły działania mające na celu zwolnienie od podatku nieruchomości, gdzie tworzone będą nowe miejsca pracy. W tym zakresie uchwalono stosowne regulacje prawne.

– Projekt jest wielką szansą dla Lęborka, zwłaszcza dla lokalnego rynku pracy, który powinien zostać mocno zaktywizowany. Alteams jest kolejnym zagranicznym inwestorem, który docenił nasze miasto. Wierzę, że nie ostatnim – mówi Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.

Kluczową działalnością Alteams Group jest produkcja zaawansowanych komponentów aluminiowych, która obejmuje projektowanie odlewów i oprzyrządowania, jak również tworzenie w pełni wykończonych elementów gotowych do montażu. Alteams Group pomaga swoim klientom w rozwijaniu nowej generacji produktów, skupiając się przede wszystkim na rozwiązaniach poprawy wymiany ciepła i klasy szczelności (EMI / IP). Nasi klienci są liderami w branżach, takich jak: sieci telekomunikacyjne i mechatronika. Alteams Group posiada zakłady produkcyjne w Chinach, Indiach i Finlandii. Ponadto firma oferuje swoim klientom oraz ich działom R&D wsparcie inżynierów oraz centrów sprzedaży zlokalizowanych w Danii, Finlandii, Chinach i Szwecji. Centra logistyczne Alteams Group znajdujące się w Finlandii i Tallinie, zorganizowane są w taki sposób, aby sprostać najwyższym wymaganiom klientów.

Alteams Group jest największym na świecie dostawcą zaawansowanych produktów aluminiowych dla sieci przemysłu telekomunikacyjnego. Firma jest ponadto jednym z największych w Europie producentów w zakresie odlewnictwa metali lekkich. Sprzedaż netto Alteams Group wynosi ponad 100 mln Euro przy zatrudnieniu na poziomie ponad 1200 pracowników. Alteams jest częścią firmy Kuusakoski Group.

Galeria

fot. Agencja Rozwoju Pomorza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.