fot. nadesłane

W Gdyni odbyła się debata na temat kondycji literatury kaszubskiej. Wśród moderatorów dyskusji była Elżbieta Pryczkowska z Banina, członek ZKP i nauczyciel języka kaszubskiego w Miszewie i żukowskim gimnazjum. Obok niej zasiadali także Bogumiła Cierocka – zastępca red. naczelnego „Pomeranii”, wydawca Jarosław Ellwart, redaktor Piotr Dziekanowski.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Wstępem do dyskursu było wprowadzenie prof. Daniela Kalinowskiego ze Słupska, krytyka literackiego, recenzenta tomików literackich ukazywanych w ostatnim czasie, a publikowanych w „Pomeranii”.

– Czekamy zwłaszcza na wielkie dzieło prozatorskie. Tego najbardziej kaszubskiej literaturze brakuje. Czasami wydaje się, ze szkoda marnować talenty i czas na tłumaczenia z innych języków. Lepiej tę energię poświęcić na tworzenie oryginalnych dzieł – wyznał prof. Kalinowski.

To stwierdzenie wzbudziło najwięcej dyskusji. Wypowiadali się między innymi Artur Jabłoński, dr Jan Mordawski, poeta Edmund Puzdrowski, poetka Ida Czaja, Eugeniusz Pryczkowski i wielu innych, w tym także młodzi związani z pismem „Zymk”.

Kilku dyskutantów podnosiło kwestię braku promocji literatury kaszubskiej. Nie ulega wątpliwości, że powstaje stosunkowo dużo utworów. Wydawane są pisma literackie („Stegna”, „Zymk”). Niestety, od wielu lat nie udaje się stworzyć systemu, które odpowiednio promowałby prozę i poezję kaszubską, a przez to pomagałby dotrzeć do czytelnika.

– Dawniej w programie „Rodnô Zemia” bardzo często  prezentowano kaszubską twórczość oraz jej autorów. Niestety, teraz nigdzie tego nie ma, w żadnym medium publicznym – mówiła Elżbieta Pryczkowska.

Ten fakt nie wzbudził żadnych wątpliwości, mimo że temat jest trochę niewygodny, ponieważ jeszcze niedawno wielu z kręgów Zrzeszenia domagało się innego program. Zlikwidowano więc „Rodną Zemię” nie dając praktycznie nic w zamian. Najwięcej straciło samo Zrzeszenie, które było w magazynie konsekwentnie promowane. Pokazywane były wszystkie ważniejsze wydarzenia, zarówno kreowane przez Zarząd Główny, jak i poszczególne oddziały.

Dyskusja przebiegała w bardzo miłym nastroju, było sporo humorystycznych wystąpień, niekiedy wręcz salwy śmiechu. Wszyscy byli zgodni, że takie spotkania są bardzo potrzebne. Zaplanowano już kolejne, na którym podjęty ma być temat zaniku teatru kaszubskiego i prób jego wskrzeszenia.

Jan Dosz

3 KOMENTARZE

  1. Korekta:
    Zastępczyni redaktora naczelnego „Pomeranii”nazywa się Cirocka, nie: Cierocka.

  2. Warto uzupełnić także gdzie odbyła się debata: w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni. Jej organizatorem był gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, miesięcznik „Pomerania” i Miejska Biblioteka Publiczna. Moderatorem debaty był prof. Daniel Kalinowski, a gośćmi zaproszonymi do dyskusji: Elżbieta Pryczkowska (nauczycielka języka kaszubskiego), Bogumiła Cirocka (zastępczyni redaktora naczelnego „Pomeranii”), Piotr Dziekanowski (redaktor naczelny „Kuriera Bytowskiego”) i Jarosław Ellwart (właściciel Wydawnictwa Region).
    Debata odbyła się w ramach cyklu – 50 lat „Pomeranii”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.