fot. SOK

W środę 27 marca, Słupsk wraz z całym światem, obchodzić będzie 52. Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Słupski Ośrodek Kultury, Teatr Rondo i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zapraszają na specjalny wieczór teatralny. W programie tradycyjne odczytanie orędzia dla ludzi teatru oraz niezwykły spektakl wrocławskiego Teatru Arka.

fot. SOK
fot. SOK

Wieczór rozpocznie się o godz. 18:00 w Słupskim Ośrodku Kultury. To już po raz ostatni Teatr Rondo celebrował będzie swój dzień poza macierzystą siedzibą, która przechodzi kompleksową rozbudowę, mającą zakończyć się w najbliższych miesiącach. Z okazji – tego najważniejszego dla miłośników sceny – święta, wstęp na wydarzenie będzie całkowicie darmowy.

W tym roku, orędzie adresowane do całego „teatralnego świata” napisał Dario Fo – włoski aktor komediowy, satyryk, reżyser sztuk teatralnych. Kontrowersyjny twórca przypomina w nim tradycję teatru dell’Arte, jego rewolucyjnego znaczenia dla ówczesnych stosunków społecznych i oporu władzy przeciwko temu nowatorstwu.

Po słowach Dario Fo wystąpi Teatr Arka, jedyny w Polsce zawodowy teatr integracyjny, w którym na scenie występują obok siebie artyści pełnosprawni i niepełnosprawni. Wrocławscy aktorzy zaprezentują przedstawienie „Marzec 68 – Pieśń nad Pieśniami”. W tym roku przypada 45. rocznica wydarzeń marcowych, nomen omen rozpoczętych ocenzurowaniem przez komunistyczne władze „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Spektakl przypomni jeden z najbardziej haniebnych incydentów w nowożytnej historii Polski, zakończony wypędzeniem tysięcy polskich obywateli żydowskiego pochodzenia. Nie będzie to jednak kolejna próba rozliczeń z antysemityzmem i PRLem. Przedstawienie to trochę symboliczna, trochę melancholijna opowieść o ludziach, którzy uwikłani w politykę z jednej strony i w smętne życie bez nadziei z drugiej, żyjąc w biednym zdominowanym przez Sowietów kraju, starają się bronić swoich wartości. Te wartości są inne w przypadku rządzących, którzy próbują lawirować pomiędzy własnymi aspiracjami a nakazami generałów zza Buga, za nic mając naród i jego potrzeby, i inne w oczach mieszkańców ówczesnej Polski, składającej się też w dużej mierze ze społeczności żydowskiej. Bunt rodzący się w sercach młodych studentów, wypływający z najczystszej chęci wolności i lepszego świata, kończy się na absurdalnych oskarżeniach, podsycanej nienawiści, prymitywnym rasizmie i niegodziwych wypędzeniach.

Reżyserem spektaklu jest Renata Jasińska, scenariusz do spektaklu stworzyli: Jarosława Makus, Maciej Sosnowski. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.