fot. Uniwersytet Gdański/facebook

Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi – to nowy, unikatowy kierunek studiów, który powstał w ramach nowo utworzonej Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Program studiów jest dostosowany do potrzeb polskiego i europejskiego rynku pracy w zakresie kształcenia profesjonalnych menedżerów kultury.

fot. Uniwersytet Gdański/facebook
fot. Uniwersytet Gdański/facebook

W 2013 roku przy Wydziale Filologicznym powstała nowa Katedra Sztuk Scenicznych, a w jej ramach nowy kierunek studiów – Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi. Nowy kierunek powstał dzięki współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi – to stacjonarne studia pierwszego stopnia, łączące w sobie wiele dyscyplin nauki: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, teatrologia, historia i teoria sztuki oraz nauki o zarządzaniu. Przedmioty praktyczne stanowią zdecydowaną większość programu studiów, który jest dostosowany do potrzeb polskiego i europejskiego rynku pracy (stąd bardzo rozbudowany moduł języka angielskiego).

Twórcom kierunku za wzór służyły słynne uczelnie, takie jak Uniwersytet w Hildesheim, University of Birmingham oraz Metropolitan University w Londynie. Od lat kształci się tam menedżerów kultury, a ich absolwenci pracują w czołowych instytucjach artystycznych – informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Kandydaci mają do wyboru dwie specjalności: menedżerską oraz sceniczno-menedżerską. W programie studiów specjalności sceniczno-menedżerskiej rozbudowany został cykl przedmiotów artystycznych, takich jak: śpiew, gra aktorska, kształcenie słuchu, dykcja, wiersz oraz wiele rodzajów tańca. Absolwenci tej specjalności będą przygotowani do wykonywania zawodu aktora i jednocześnie zdobędą wiedzę oraz umiejętności wykorzystywane w działalności menedżerskiej.

Specjalizacja menedżerska poszerzona jest o wiedzę z zakresu działania międzynarodowych instytucji i organizacji artystycznych. Studenci będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez praktyków radia i telewizji, krytyków, scenarzystów teatralnych oraz reżyserów, a także w zajęciach artystycznych przygotowanych przez Gdański Teatr Szekspirowski. Nie tylko poznają zasady funkcjonowania instytucji artystycznych, ale już w trakcie studiów nabędą praktyczne doświadczenie w zakresie organizowania działań artystycznych: będą mogli uczestniczyć w przedsięwzięciach i eventach na terenie Trójmiasta i pod okiem specjalistów poznawać tajniki powstawania przedstawień, performansów, happeningów, wystaw – opisuje kierunki Czechowska-Derkacz.

Zasady rekrutacji na stacjonarne studia I stopnia (dla obu specjalności), to konkurs świadectw dojrzałości z przedmiotów: język polski (0,3), język angielski (0,5), oraz jeden przedmiot do wyboru spośród (0,2): historia, historia sztuki, WOS, drugi język obcy. Ponadto dla kandydatów na specjalność sceniczno-menedżerską obowiązuje sprawdzian przydatności do zawodu aktora (sprawdzian ruchowo-taneczny, badanie predyspozycji słuchowych i wokalnych, sprawdzian praktyczny ze śpiewu oraz dykcji, sprawdzian aktorski) – ocena pozytywna lub negatywna. Negatywna ocena wyklucza z dalszego postępowania rekrutacyjnego.

1 KOMENTARZ

  1. Przede wszystkim trzeba mieć ku temu pewne predyspozycje. Ja oprócz ukończenia studiów na kierunku zarządzanie, uczestniczyłem w całym cyklu szkoleń prowadzonych przez Integra Consulting i przez wiele lat zdobywałem doświadczenie w swoim zawodzie by być tu, gdzie jestem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.