fot. Uniwersytet Gdański/facebook

Rok akademicki 2013/2014 przyniesie przyszłym studentom Uniwersytetu Gdańskiego nowe możliwości wyboru kierunku. Będzie ich aż sześć. Mają spełniać oczekiwania wymagań na rynku pracy.

fot. Uniwersytet Gdański/facebook
fot. Uniwersytet Gdański/facebook

Senat Uniwersytetu Gdańskiego na ostatnim posiedzeniu podjął decyzję o uruchomieniu nowych kierunków studiów na Wydziale Filologicznym UG. Po 35 osób będzie mogło przystąpić do rekrutacji na sinologie i iberystykę. – Uruchomienie na Uniwersytecie Gdańskim sinologii odpowiada na współczesne wymagania rynku pracy w dobie zwiększonej ekspansji chińskich przedsiębiorstw i inwestycji w Azji, Europie i obu Amerykach i zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów biegle posługujących się językiem chińskim oraz dobrze znających realia kulturowe regionu – informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Kierunek sinologii na UG to nie tylko nauka języka – Absolwenci sinologii Uniwersytetu Gdańskiego uzyskają również wiedzę z takich dziedzin, jak kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, nauki o polityce, prawo i ekonomia – dodaje Czechowska-Derkacz.

Oprócz stworzenia nowego kierunku, UG stara się również o powołanie Instytutu Konfucjusza lub Klasy Konfucjusza.Patronem Instytutów jest chiński mędrzec, nauczyciel i filozof Konfucjusz. W Instytutach Konfucjusza prowadzone są kursy języka chińskiego, organizowane konkursy i egzaminy państwowe HSK z tego języka. Instytucje te zajmują się również propagowaniem chińskiej sztuki poprzez organizację wystaw, przeglądów filmowych czy prelekcji. Partnerem UG w tym zakresie jest Liaoning Normal University z Dalianu, a rozmowy wspomaga Kwatera Główna Instytutu Konfucjusza w Hanbanie. Pierwszy Instytut Konfucjusza został utworzony 21 listopada 2004 roku w Seulu. Od tej pory Hanban zaczął tworzyć Instytuty Konfucjusza przy uniwersytetach na całym świecie. W Polsce Instytutów jest łącznie cztery.

Od nowego roku akademickiego 2013/2014 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować również iberystykę. To stacjonarne studia pierwszego stopnia przygotowujące do profesjonalnego funkcjonowania w środowisku hiszpańskojęzycznym. Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: translatoryczną – przygotowującą do pracy w charakterze tłumacza oraz międzykulturową – ukierunkowaną na zdobywanie kwalifikacji do pracy w instytucjach związanych z kulturą i polityką krajów postkolonialnych, głównie Ameryki Łacińskiej. Oprócz praktycznej nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego studenci iberystyki na Uniwersytecie Gdańskim będą zdobywać wiedzę z zakresu historii literatury i kultury krajów hiszpańskojęzycznych – zapowiada rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim jest prowadzona przez Instytut Filologii Romańskiej, który dzięki kontaktom z Polsko-Hiszpańską Izbą Gospodarczą, Polsko-Portugalską Izbą Gospodarczą, Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Ambasadą Republiki Portugalskiej, Instytutem Cervantesa i Camõesem, a także z polskimi firmami inwestującymi w krajach hiszpańskojęzycznych i portugalskojęzycznych, będzie maiła możliwość przekazywania studentom ofert pracy, informowania o targach pracy z udziałem firm z hiszpańskim i portugalskim kapitałem oraz pomocy w stażach w firmach hiszpańskich i portugalskich.

Od roku akademickiego 2013/2014 na Uniwersytecie Gdańskim zostaną uruchomione także inne nowe kierunki studiów: Etnofilologia kaszubska, zarządzanie instytucjami artystycznymi, bezpieczeństwo narodowe, pedagogika wczesnej edukacji. Rekrutacja na rok akademicki 2013/2014 rozpoczyna się na Uniwersytecie Gdańskim 15 maja 2013 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.