Fot. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG

W  helskim fokarium  przyjdą wkrótce na świat trzy foki szare. Naukowcy  ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny przeprowadzili u zwierząt badania ultrasonograficzne.

Fot. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG
Fot. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG

Naukowcy zapewniają, że u tych trzech fok szarych udało się potwierdzić ciążę. Zwierzęta te regularnie przechodzą szczegółowe badania, także usg. Wiadomo, że płody rozwijają się poprawnie. Unda Marina, Ewa i Ania urodzą na przełomie lutego i marca. Młode przez trzy tygodnie będą pod opieką matek, żywiąc się w tym czasie ich mlekiem, które zawiera aż 50 proc. tłuszczu. W tym czasie foki błyskawicznie przybierają na wadze.  Potem młode foki są oddzielane od matek i uczą się samodzielności. Wówczas zaczynają same polować na ryby. Wreszcie zostają wypuszczone na wolność, najczęściej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

– Co roku do Bałtyku trafia kilka fok z naszej stacji – mówi prof. Krzysztof Skóra szef Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. – Wszystko odbywa się w ramach projektu restytucji foki szarej na południowym Bałtyku. Dzięki młodym fokom, które przychodzą na świat w naszej placówce, badamy migrację tych ssaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.