Fot. GK

Przez całą noc pracownicy opieki społecznej, policjanci i strażnicy miejscy liczyli w całym kraju osoby bezdomne. Dokładna statystyka to pierwszy krok do rozwiązania problemu bezdomności, a także poznania jego skali – mówią zgodnie organizatorzy ogólnopolskiej akcji.

Fot. GK
Fot. GK

Tylko w Słupsku żyje około 200 bezdomnych. Ilu jest ich w całym kraju?  Odpowiedź na to pytanie przyniesie być może przeprowadzone we wszystkich miastach i gminach liczenie bezdomnych.

– Pracuję dorywczo gdzie się da. Pomagam działkowcom, naprawiam dachy i sprzątam. Jest nam ciężko żyć, ale jakoś musimy sobie dawać radę – mówi Sławomir Kwaśniewski, bezdomny.

– Celem akcji jest pomoc osobom bezdomnym. Najpierw musimy jednak poznać skalę problemu. Podawane szacunkowo liczby bezdomnych są tak różne, że należy je wreszcie zweryfikować. Według niektórych danych w Polsce żyje około 30 tysięcy bezdomnych. Te bardziej pesymistyczne podają szacunki wskazują na 300 tysięcy osób bezdomnych – mówi Adam Koszutowski, pracownik socjalny.

Pracownicy opieki społecznej, wolontariusze, policjanci i strażnicy miejscy, kilka tysięcy osób uczestniczyło w akcji liczenia bezdomnych. Ankieterzy odwiedzali ogrodowe altany, komórki,  dworce, noclegownie i schroniska.

– Pytamy ankietowanych bezdomnych o ich dane, zawód wykształcenie, rodzinę, ostatnie miejsce zameldowania i miejsce gdzie najczęściej przebywają – wyjaśnia Katarzyna Urwał ze Stowarzyszenia Horyzont.

– Bezdomni kojarzą się najczęściej z osobami z marginesu społecznego. Nie zawsze tak jednak jest. Często to osoby, które z powodu różnych problemów straciły dach nad głową. Wspólnie z pracownikami socjalnymi staramy się pokazać bezdomnym, gdzie mogą zgłosić się po pomoc – mówi podkom. Robert Czerwiński,  rzecznik prasowy policji w Słupsku.

Choć dzięki liczeniu i wymianie informacji uda się wreszcie poznać  prawdziwą liczbę bezdomnych, celem akcji jest przede wszystkim pomoc w wyjściu z bezdomności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.