Fot. mechanik.slupsk.pl

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Słupsku przystąpił w bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w roku ubiegłym, do realizacji ogólnopolskiej akcji „Mam haka na raka”. Program „Mam Haka na Raka” zaprojektowany został z myślą o długofalowej edukacji społeczeństwa, a jak pokazują zrealizowane badania, ma on realny wpływ na zmianę postaw i zwiększanie świadomości społecznej nt. profilaktyki nowotworowej. Rokrocznie akcja poświęcona jest profilaktyce innego typu nowotworu. W bieżącym roku szkolnym akcja poświęcona jest profilaktyce raka skóry.

Fot. mechanik.slupsk.pl
Fot. mechanik.slupsk.pl

W ramach akcji „Mam haka na raka” uczniowie podejmowali szereg działań.

Przeprowadzono prelekcje wśród wszystkich uczniów naszej szkoły. W trakcie prelekcji rozpoczęto zbieranie podpisów pod deklaracjami do zachęcenia jednej osoby do przeprowadzenia badań profilaktycznych. Przeprowadzono również ankietę wśród uczniów ZSP 4 na temat świadomości profilaktyki prozdrowotnej. Jednak kulminacja wszelkich działań nastąpiła w dniu 4 lutego, Światowym Dniu Walki z Rakiem. W dniu 4.02.2013 r. odbyła się konferencja dot. profilaktyki nowotworu skóry w Sali audytoryjnej Szkoły Policji w Słupsku, którą w całości zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Słupsku. Na konferencję zostali zaproszeni uczniowie ze wszystkich szkół gimnazjalnych miasta Słupska oraz uczniowie klas o profilu medycznym z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Słupsku. Uczestnicy konferencji zebrali się przed gmachem „Mechanika”, skąd wspólnie przemaszerowali ulicami miasta, niosąc kolorowe transparenty zachęcające do profilaktyki zdrowotnej do Szkoły Policji w Słupsku.

Wykład inauguracyjny na temat: Nowotwory skóry – charakterystyka, wykrywanie, rozpoznawanie i leczenie wygłosił Pan doktor Zoran Stojcev – ordynator chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Kolejne prozdrowotne prelekcje przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 (Karolina Wietrak, Karolina Cieplińska i Patrycja Humska). W trakcie konferencji zostały też ogłoszone wyniki międzyszkolnego konkursu na najlepszy plakat dot. profilaktyki nowotworu skóry, w którym wzięli udział gimnazjaliści ze Słupska. Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Urząd Miasta w Słupsku. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Joanna Katafiasz, uczennica Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku, drugie miejsce Sebastian Witasik, również z Gimnazjum nr 4, a 3 Miejsce Emilia Jagodzińska z Gimnazjum nr 1 im. Roberta Schumanna w Słupsku. Również w trakcie prelekcji zbierano podpisy pod deklaracjami o namówienie choć jednej osoby do podjęcia badań profilaktycznych.

Uczniowie ZSP 4 przygotowali ulotki dot. profilaktyki raka skóry, które były rozdawane w trakcie przemarszu ulicami miasta oraz dla uczestników konferencji. Opiekę nad przebiegiem realizacji akcji objął nauczyciel biologii ZSP nr 4 Pani Anna Kreft. To jeszcze nie koniec działań w ramach projektu. Kolejną grupa odbiorców akcji „Mam haka na raka” będą uczniowie szkół podstawowych ze Słupska. Uczniowie szkoły będący głównymi organizatorami akcji tj. K. Wietrak, K. Cieplinska i P. Humska dokumentują wszystkie działania na oficjalnej stronie internetowej akcji. Zachęcamy do odwiedzenia strony mamhakanaraka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.