Fot. GK

Częściowo zawalona kamienica w centrum Słupska może zostać wyremontowana – zdecydował Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Specjaliści podkreślają jednak, że koszty odbudowy budynku prawdopodobnie znacznie przekroczą jego wartość. Właścicieli nie stać na remont.

Fot. GK
Fot. GK

Ściana kamienicy przy ulicy Lelewela w Słupsku zawaliła się podczas ubiegłotygodniowej wichury. Choć fatalny stan murów i belek wskazywał, że budynek trzeba będzie rozebrać, szczegółowe badania pokazały, że kamienica nadaje się do remontu. Zanim jednak do tego dojdzie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zlecił już zabezpieczenie kamienicy przed zawalaniem.

– Konstrukcja budynku musi zostać natychmiast wzmocniona. Zleciliśmy już wykonanie metalowych obejm, które ustabilizują budynek. A także wykonanie podpór, które wzmocnią częściowo zawaloną ścianę – powiedziała Bożena Sobczyńska – Kozłowska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Słupsku.

Po zabezpieczeniu budynku przez zawaleniem  nadal nie będą mogli wprowadzić się do niego dotychczasowi lokatorzy. Mieszkańcy kamienicy znaleźli tymczasowe schronienie w Domu Interwencji Kryzysowej.

– Na razie mieszkańcom kamienicy udostępniliśmy świetlicę, bo wszystkie pokoje mamy już zajęte. Osoby, które straciły dach na głową, mają tu jednak wszystko czego im potrzeba. Zapewniliśmy im także jedzenie i ubrania –  mówi Janina Dzioba, dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża w Słupsku.

Wszyscy mieszkańcy kamienicy jeszcze przed katastrofą korzystali z pomocy opieki społecznej. Za wszystkie prace związane z zabezpieczeniem budynku przed zawaleniem będą musieli zapłacić jego współwłaściciele. Roboty mogą kosztować nawet 50 tysięcy złotych. Mieszkańców kamienicy nie stać na zapłacenie nawet małej części tej kwoty. Prawdopodobnie kamienica nigdy nie zostanie odbudowana ponieważ z powodu nieuregulowanych  od wielu lat spraw spadkowych ma kilkunastu właścicieli. Żaden z nich nie jest jednak wstanie wziąć na siebie ciężaru odbudowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.