Fot. GK

Prawie 130 mln zł. ma kosztować umocnienie brzegu morskiego na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka – Wicko Morskie. Urząd Morski w Słupsku właśnie ogłosił przetarg na opiniowanie dokumentacji i nadzór.

Fot. GK
Fot. GK

Ogłoszenie ukazało się w czwartek, a termin nadsyłania ofert ustalono na 31 stycznia 2013 r. Wartość zamawianych usług, które m.in. będą polegały na weryfikacji i opiniowaniu dokumentacji projektowej oraz nadzorze nad pracami budowlanymi, Urząd Morski oszacował w ogłoszeniu na 3,6 mln zł plus VAT. Nadzór inwestorski nad umacnianiem brzegu – jak napisano w ogłoszeniu – ma trwać 2 lata.

Budowa umocnień brzegowych na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych (CPSP) ma objąć odcinek plaży o łącznej długości 4,5 km, z czego 1,3 km znajduje się na terenie woj. pomorskiego, zaś 3,2 km na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na 128,7 mln zł. Projekt ma unijną dotację w wysokości 109,4 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowę w tej sprawie Urząd Morski w Słupsku podpisał w styczniu br. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Umocnienie brzegu na terenie poligonu będzie polegało m.in. na budowie 4 wałów przeciwsztormowych o wysokości 4-5 metrów, które będą zabezpieczać plażę, wydmy i las przed zniszczeniem. Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin powiedział w czwartek PAP, że przetarg, w którym będzie wyłoniony wykonawca prac budowlanych na terenie CPSP, ma być ogłoszony w pierwszym kwartale 2013 r.

Inwestycja na poliginie Ustka – Wicko Morskie będzie trzecim tego typu po Kołobrzegu i Darłowie (Zachodniopomorskie) projektem realizowanym przez słupski urząd morski ze wsparciem unijnych funduszy. W Kołobrzegu w ciągu dwóch lat kosztem 62 mln zł umocniono 3,3 km brzegu. Prace zakończyły się w październiku br. Wzmocnioną plażę oficjalnie oddano do użytku w listopadzie. W Darłowie od sierpnia br. brzeg morski jest umacniany na długości 8 km. Inwestycję wykonują: Budimex S.A. i hiszpańska firma Ferrovial Agroman S.A. Ustalona w przetargu wartość robót to 75,8 mln zł. Prace mają trwać do 30 stycznia 2014 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.