fot. GK

Tajemnicza wizyta pracowników Amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej w Redzikowie. Nieoficjalnie wiadomo, że kilkunastu inżynierów i naukowców przez dwa dni będzie dokładnie oglądać podsłupskie lotnisko i jednostkę wojskową. Inwentaryzacja ma pomóc Amerykanom w przygotowaniu  budowy bazy.

fot. GK

Do Redzikowa przyjechało 11 inżynierów i naukowców Agencji Obrony Antyrakietowej i dowództwa Marynarki Wojennej USA. Nieoficjalnie wiadomo, że specjaliści mają nie tylko dokładnie zinwentaryzować bazę, ale także przygotować projekt budżetu jej budowy. Mimo, że Amerykanie nie zgodzili się na żadne spotkanie z samorządowcami, wraz z ich przyjazdem odżyły nadzieje na szybkie zagospodarowanie dawnej jednostki i lotniska.

– Najważniejsze, aby baza w Redzikowie była jak najszybciej użytkowana. Nie dziwię się oburzeniu mieszkańców gminy i miasta Słupsk, którzy stracili cywilne lotnisko, miejsca pracy w jednostce, a na dodatek nie otrzymali nic w zamian – mówi Marek Biernacki, wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego. – Mam nadzieję, że baza wpłynie na ożywienie gospodarcze regionu, a także zmobilizuje rząd do wypełnienia wszystkich zobowiązań wobec samorządu, które miały być rekompensatą za tarczę – dodaje.

Wizyta amerykanów nie tylko ożywiła dyskusję na temat bazy wśród samorządowców, ale także ponownie podzieliła mieszkańców gminy Słupsk.

– Myślę, że baza przyniesie regionowi sporo korzyści. Mam nadzieję, że amerykańscy żołnierze przyjadą tu ze swoimi rodzinami i będą robić zakupy u nas w mieście – mówi nam anonimowo jeden z mieszkańców. – Jestem za podnoszeniem obronności naszego kraju i budową tego typu bazy. Myślę jednak, że Redzikowo nie jest najlepszym miejscem na militarną inwestycję – dodaje inny. Jak przekonuje, baza będzie zaledwie 3 kilometry od samego centrum Słupska. Lepszą lokalizacją byłby poligon w Wicku czy Drawsku Pomorskim.

Zgodnie z planem budowa amerykańskiej bazy w Redzikowie rozpocznie się w 2016 roku. Lądowa baza antyrakietowa do zwalczania pocisków balistycznych ma być gotowa w 2018 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.