Fot. UM Gdynia

Na murze obok przystanku SKM Gdynia Stocznia powstaje okazały mural, który ma być hołdem dla poległych w tym miejscu podczas krwawych wydarzeń Grudnia ’70 stoczniowców i portowców.

Fot. UM Gdynia

Nad muralem, który będzie mieć prawie 200 m długości i ok. 5 metrów wysokości w najwyższym punkcie, pracują artyści ze Stowarzyszenia Traffic Design oraz kibice ze Stowarzyszenia Kibiców Gdyńskiej Arki. Autorem projektu jest gdyński artysta Bartek Szymański. Dzieło będzie miało swoją uroczystą premierę 17 grudnia 2013, w 42. rocznicę gdyńskiej apokalipsy. Projekt finansowany jest przez Miasto Gdynia.

Urząd miasta szczyci się faktem, że Gdynia jest otwarta na artystyczne metamorfozy. Latem  w mieście odbył się Festiwal Traffic Design. Czołówka polskiego street artu odmieniła wybrane gdyńskie ulice, wiadukty i stacje SKM. Efekty pracy artystów to m.in. transatlantyki na budynku przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego oraz Św. Wojciecha, czy niezwykły labirynt na ścianie bloku przy ul. Żeromskiego 8. W październiku br. Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęło akcję malowania murali mających łamać stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Malowidła znajdują się już na falochronie gdyńskiej Mariny i przy ul. Podjazd. Akcja realizowana jest wraz z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.