fot. GK

Dziś w słupskim szpitalu trwa Dzień Dawcy Szpiku. W godzinach 10.00-17.00 można oddać próbkę krwi do badania i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców. 

fot. GK

Do akcji może przystąpić każda osoba w wieku od 18 do 50 lat. Warunkiem jest to, że jest ona zdrowa i jeszcze nie zarejestrowana w bazie dawców. Kryteriami dyskwalifikującymi osobę jako dawcę szpiku są zakażenie wirusem HIV, nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B i typu C, ciężka astma, epilepsja, gruźlica, ciężkie choroby serca, ciąża oraz łuszczyca.

Od potencjalnych dawców są pobierane cztery mililitry krwi. Wszystko odbywa się w budynku głównym szpitala w zespole poradni specjalistycznych dla dorosłych przy ulicy Hubalczyków w gabinecie nr 016 w godz. 10-17.

Aby oddać próbkę krwi nie trzeba być na czczo. Należy przyjść z dowodem osobistym a cała procedura trwa 10-15 minut. Oczywiście osoby pracujące i uczące się, które przyjdą na akcję w godzinach, w których mają inne obowiązki, otrzymają wypisane usprawiedliwienia od organizatorów akcji.

Udział w akcji zapowiedzieli m.in. pracownicy słupskiego starostwa powiatowego oraz koszykarze Energi Czarnych Słupsk Mateusz Kostrzewski i Oded Brandwein.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 120 tysięcy dawców. Jest to dość dużo jak na polskie warunki, ale w porównaniu z zestawieniami np. w Niemczech, gdzie dawców jest około 3 milionów wciąż wypadamy słabo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.