Fot. energasailing.pl

Zbigniew Gutkowski, jeden z najlepszych polskich żeglarzy, nadal walczy w słynnych Regatach Vendée Globe. Jacht Energa, sponsorowany przez gdańską firmę, płynie 9 dobę i jest coraz bliżej równika.  

Regaty Vendée Globe to żeglarska wyprawa samotnie dookoła Ziemi trasą z zachodu na wschód, bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz. To jedne  z najtrudniejszych regat we współczesnym żeglarstwie. W tym roku wystartował w nich Zbigniew Gutkowski na pokładzie jachtu Energa. Żeglarz utrzymuje się w stawce już 9 dobę i wciąż pracuje nad rozwiązaniem problemów technicznych.

Fot. energasailing.pl

Prawie codziennie podawane są informacje o kłopotach kolejnych zawodników, którzy, aby znaleźć się w czołówce wyścigu, muszą prowadzić swoje jachty na krawędzi ryzyka. Z generacji na generację jednostki klasy IMOCA Open 60 są coraz lżejsze i coraz bardziej zaawansowane technicznie, a prowadzone z bardzo dużą prędkością łodzie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia i przeciążenia. W warunkach morskich nawet niewielka awaria może łatwo doprowadzić do katastrofy. Dlatego po ośmiu dobach wycofało się już 5 z 20 zawodników.

Zbigniew Gutkowski  znajduje się obecnie na 15 pozycji, a interaktywna mapa pokazuje bardzo zmienne kursy jachtu Energa. – To nie jest oznaka żadnych dodatkowych kłopotów – wyjaśnia Gutkowski. – Znajduję się w miejscu, gdzie wiatr jest słaby i zmienny, więc może to wyglądać tak, że płynę w kółko – dodaje. – Wciąż jestem w kontakcie ze specjalistami od autopilota, który mam na pokładzie i próbujemy znaleźć przyczynę przełączania się urządzenia, testując kolejne rozwiązania. To jest absolutny priorytet w tej chwili – mówi Gutek.

Fot. energasailing.pl/Mark LLoyd

Żeglarze wyruszyli w niedzielę o godzinie 13:02 z francuskiego portu Les Sables d’Olonne Zbigniew „Gutek” Gutkowski na jachcie Energa wystartował wraz z 19 innymi zawodnikami w wyścigu dookoła świata. Grupa najlepszych regatowych żeglarzy morskich spędzi na oceanach około trzech miesięcy, aby po minięciu w żegludze non-stop trzech przylądków – Dobrej Nadziei, Horn i Leeuwin powrócić do portu startu. Regaty Vendée Globe to nieoficjalne mistrzostwa świata w żeglarstwie oceanicznym. Zbigniew Gutkowski to pierwszy w historii tych regat żeglarz z Polski.

Więcej informacji na: energasailing.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.