fot. PAP/Piotr Polak

Dopalacze na jakiś czas zniknęły z rynku. W walkę z nimi zaangażowany był rząd, któremu skutecznie udało się wyeliminować dostępność szkodliwych dla zdrowia substancji. Po przerwie wracają na rynek ponownie. W walkę z dopalaczami włączył się już wojewoda pomorski.

fot. PAP/Piotr Polak

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski spotkał się ze służbami i inspekcjami administracji zespolonej w celu omówienia skutecznych metod walki ze sklepami, w których sprzedawane są tzw. dopalacze. Podczas spotkania Wojewoda zaapelował o zintensyfikowanie kontroli, które mają być niezwykle szczegółowe. Każda ze służb i inspekcji ma wykorzystać wszelkie dostępne i zgodne z prawem narzędzia, aby utrudnić funkcjonowanie przedsiębiorcom, którzy narażają zdrowie i życie młodych ludzi. – informuje Roman Nowak Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego. Wojewoda podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż walka z dopalaczami jest niezwykle trudna. Dlatego trzeba sięgać po wszelkie dostępne narzędzia, aby utrudnić proceder handlu niebezpiecznymi substancjami. Organy kontroli mają na bieżąco informować Wojewodę o efektach swoich działań.

W ramach kontroli szczegółowo sprawdzane mają być m.in. warunki sanitarne i przeciwpożarowe w punktach, w których sprzedawane są takie środki. Intensywne działania prowadzić będzie również Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, Policja, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, sanepid a także Urząd Kontroli Skarbowej. Wszystko to po to, aby uchronić dzieci i młodzież przed niebezpiecznymi substancjami, które sprzedawane są w okolicach szkół.

Po raz pierwszy dopalacze wprowadzono do obrotu w 2009 roku jako „produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia”. W lutym 2009 działały w Polsce 42 sklepy z dopalaczami, w lipcu 2010 było już ich ok. 260, natomiast w ramach akcji zamykania sklepów z października 2010 zamknięto ich ponad 1300. Aktualnie dopalacze wróciły na rynek. Funkcjonują sklepy, w których można kupić substancje przedstawiane jako „saszetki zapachowe”.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.