fot. mat.prasowe

„Ceviche ze śledzia z kaparami w liściu cykorii z grillowanymi z miodem i sezamem krewetkami podawane z jogurtowym sosem koperkowo-tymiankowym” to nazwa potrawy, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie na Gdyński Przysmak. Na konkurs przesłano 30 przepisów.

fot. mat.prasowe

W niedzielę 23 września podczas IV Weekendu Kulinarnego Gdyni nastąpiło uroczyste rozwiązanie i ogłoszenie zwycięzców Konkursu na Gdyński Przysmak. Na Konkurs nadesłanych zostało ponad 30 autorskich przepisów na gdyńską potrawę wraz ze zdjęciami, gdyż zgodnie z regulaminem zwycięskie danie ma rozpływać się w ustach i zachęcać do natychmiastowej konsumpcji. Decyzją jury – Komisji Gdyńskich Smakoszy – nagrodzonych zostało trzech autorów przepisów na Gdyński Przysmak. I nagroda trafiła do pana Przemysława Roman za przepis na „Ceviche ze śledzia z kaparami w liściu cykorii z grillowanymi z miodem i sezamem krewetkami podawane z jogurtowym sosem koperkowo-tymiankowym”. Jury nagrodziło autora przepisu za pomysłowość i połączenie smaków dające wykwintne danie, świetnie oddające zarówno nadmorski charakter Gdyni, jak i jej otwartość na świat.

mat. prasowe/II nagroda

Pan Mikołaj Wierzbicki otrzymał II nagrodę za przepis „[G]Dynia z morza i marzeń, czyli krem z dyni z łososiem i imbirem”. W tym przepisie jury doceniło zarówno ciekawe połączenie smaków – łososia i dyni w pysznej, kolorowej i rozgrzewającej gdyńskiej zupie, jak i grę słów w nazwie przepisu. III nagrodę otrzymało danie bardzo proste w wykonaniu. Połączenie w intrygujący sposób śledzia z regionalnymi, kaszubskimi produktami jak jarzębina czy borówka daje bardzo ciekawy i smaczny rezultat, który zachwycił jury. Autorką przepisu „Carpaccio śledziowe z kaszubskimi dipami” jest pani Beata Waśniewska. Dodatkowo jury przyznało pozaregulaminowe wyróżnienie dla pani Marty Piekarskiej za przepis na „Śledzie Dwie wieże” za ciekawy pomysł na podanie śledzi, nawiązujący do jednego z najbardziej charakterystycznych gdyńskich budynków – Sea Towers.

mat. prasowe/III nagroda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.