fot.jaroslawwalesa.pl

Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet parlamentarny europosła PO Jarosława Wałęsy na wniosek polskiej Prokuratury Generalnej. 

Wniosek ma związek z postępowaniem dotyczącym wykroczenia w ubiegłorocznym wypadku drogowym z udziałem Wałęsy. Wobec kierowcy samochodu sporządzono akt oskarżenia za nieumyślne spowodowanie wypadku. Ze śledztwa wyodrębniono wątek dotyczący wykroczenia drogowego popełnionego przez europosła. Jarosław Wałęsa jadąc motocyklem przekroczył dozwoloną prędkość o około 25 km/h.

fot.jaroslawwalesa.pl

– I nie mam immunitetu… Jak powiedziałem kolegom ze to za wykroczenie drogowe i ze grozi mi 200 złotych i dwa punkty karne to zareagowali pewnym rozbawieniem. Już więcej kosztowała cała procedura odbierania mi immunitetu – napisał na swoim profilu na Facebooku Jarosław Wałęsa.

Zgodnie z rekomendacją komisji prawnej Parlamentu Europejskiego europosłowie zagłosowali w sprawie uchylenia immunitetu Jarosława Wałęsy na wniosek prokuratora generalnego z 20 kwietnia 2012 r.

W przesłanym PAP we wtorek oświadczeniu pełnomocnicy Wałęsy podkreślili, że europoseł „pozostaje do dyspozycji organów państwa”. Zaznaczyli też, że Wałęsa dobrowolnie podda się odpowiedzialności za wykroczenie drogowe. Pełnomocnicy opublikowali na stronie internetowej europosła oświadczenie:

W związku z uchyleniem, w dniu dzisiejszym, immunitetu parlamentarnego Panu Jarosławowi Wałęsie, który 2 września 2011 roku uczestniczył w wypadku drogowym uprzejmie wyjaśniamy, że Poseł do Parlamentu Europejskiego pozostaje do dyspozycji organów państwa.

Immunitet parlamentarny nie jest przywilejem na korzyść poszczególnych członków Parlamentu, lecz gwarancją niezależności Parlamentu i posłów od innych władz. Zgodnie z ustawą, kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 180 dni od daty stwierdzenia popełnienia wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolnopomiarowego lub urządzenia rejestrującego. W związku z powyższym organy państwowe zwróciły się do Parlamentu Europejskiego z wnioskiem o uchylenie immunitetu parlamentarnego w celu nałożenia mandatu.

Chcielibyśmy poinformować, iż Pan Jarosław Wałęsa dobrowolnie podda się odpowiedzialności za to wykroczenie drogowe.

Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie ustalili, iż Pan Jarosław Wałęsa w chwili zderzenia poruszał się motocyklem z prędkością około 115 km/h. Ponadto biegli wskazali, jako bezpośrednią przyczynę wypadku wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem osobowym, który wykonywał manewr zawracania na drodze krajowej nr 10.

Pełnomocnicy Jarosława Wałęsy

Adwokat Dariusz Strzelecki
Adwokat Arkadiusz Rozpędowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.