Fot. GDDKiA w Gdańsku

Na drogach krajowych rozpoczęła się zimowa mobilizacja. Od czwartku w naszym regionie obficie pada śnieg. GDDKiA w Gdańsku jest przygotowana do odśnieżania około 802 km dróg krajowych w województwie pomorskim.

Do dyspozycji GDDKiA jest 80 pojazdów, w tym 48 samochodów wyposażonych w solarki i pługi, 27 pługów oraz 5  pługów wirnikowych, na specjalnie trudne warunki. W pomorskich magazynach znajduje się już 13 tys. ton soli, a zapas w trakcie zimy będzie uzupełniany.

Fot. GDDKiA w Gdańsku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że po raz pierwszy na drogach krajowych pojawią się specjalne wytwornice soli, które działają w znacznie niższej temperaturze niż używany do tej pory chlorek sodu. Wytwarzają  solankę na bazie chlorku wapnia i magnezu, która jest przydatna w bardzo niskich temperaturach, dochodzących nawet do minus 20 stopni. Chlorek sodu działa tylko w temperaturze do -7 stopni i krócej pozostaje w nawierzchni, ponieważ szybciej się wypłukuje. Na większości dróg rozprowadzana będzie jednak standardowa sól, której tona kosztuje 250 zł, czyli pięć razy taniej niż nowe solanki. Sytuację na jezdniach w województwie pomorskim kontrolować będzie 30 kamer i 12 stacji meteorologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.