Fot. GK

Mieszkańcy dwóch pomorskich gmin: Potęgowo i Przechlewo decydują dziś w referendum i losach wójtów obu gmin. Jeżeli mieszkańcy zdecydują się odwołać samorządowców w ciągu 90 dni w Potęgowie i Przechlewie odbędą się ponowne wybory samorządowe.

Fot. GK

Mieszkańcy mogą oddać głos w referendum w 11 obwodowych komisjach wyborczych. W gminie Potęgowo uprawnionych do głosowania jest 5590 osób. Aby referendum było ważne w głosowaniu musi wziąć udział trzy piąte osób, które oddały głos w ostatnich wyborach samorządowych. To jest co najmniej 1454 osoby. W gminie Przechlewo uprawnionych do głosowania jest 4933 mieszkańców. Aby referendum było ważne, karty do głosowania musi wrzucić  do urn 1716 osób. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się wziąć udział wyborach zgodnie podkreślają, że to obywatelski obowiązek.

Jeżeli w referendach weźmie udział wystarczająca liczba osób, a do tego większość zagłosuje za odwołaniem wójtów, mieszkańców gmin Potęgowo i Przechlewo czekają przedterminowe wybory samorządowe. Po odwołaniu dotychczasowych władz, gminami będą rządzić komisarze. W ciągu 90 dni odbędą się też nowe wybory. Jeżeli frekwencja w referendach będzie za niska, bez względu na wynik głosowania, referenda będą nieważne. Gminami będą rządzili  dotychczasowi wójtowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.