fot. nadesłane

Wysoka frekwencja, świetna atmosfera, wielki chór modłów do Królowej Kaszub, liczni pielgrzymi – to najczęściej padające określenia odnoszące się do tegorocznego Kaszubskiego Odpustu Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie.

fot. nadesłane

Przybyło łącznie prawie 5 tysięcy pieszych pielgrzymów. W sumie szacuje się, że było około 15 tysięcy wiernych Kaszubów. Wśród nich 170 pątników przybyłych dziesiąty już raz pieszo z Banina.

Do jubileuszowej pielgrzymki przygotowywano się bardzo starannie. Wszelkie działania określono na poszerzonym spotkaniu Zarządu O/ZKP w Baninie. Po nim przygotowano ogłoszenia, plakaty – także dla sąsiednich parafii, skoncentrowano działania organizacyjne. Pojawiły się bardzo cenne inicjatywy oddolne. Jedną z nich było włączenie się grupy z Pępowa, która zechciała nieść swój obraz. Dzięki temu zdecydowano, by do Sianowa nieść także – obok feretronu św. Michała – obraz Sługi Bożego biskupa Konstantyna Dominika. W ten sposób zaistniało piękne nawiązanie do pierwszych dwóch pielgrzymek, na których niesiono właśnie ten wizerunek. Przygotowaniami zachwiała nieco informacja o przeniesieniu ks. Jarosława Hinca do innej parafii, co wykluczyło mu udział w pielgrzymce. Ostatecznie z banińskimi pątnikami maszerował ks. Mirosław Bużan pieknie wzbogacając ją w pogłębione rozważania teologiczne.

Pielgrzymowanie przebiegało w znakomitej atmosferze. Do krzyża na Dąbrowej pielgrzymom towarzyszył ks. proboszcz Roman Janczak, do Miszewa szedł także ks. Lech Osowski. Tam tradycyjnie czekały napoje przygotowane przez mieszkańców. Z kolei w Czeczewie panie zgodnie z tradycją przygotowały posiłek. To działanie wspierające pielgrzymów w drodze jest niezwykle ważnym elementem integrującym społeczność. W drodze powrotnej czynią to także panie z Tokar. Niemal wszyscy są członkami ZKP w Baninie. Razem stanowią wielką pielgrzymkową rodzinę, dla której sanktuarium sianowskie jest duchowym centrum.

fot. nadesłane

Szczególnie było to odczuwalne podczas nabożeństw u stóp Królowej Kaszub. W sobotni wieczór inauguracyjna msza odpustowa oprawiana jest tradycyjnie przez banińskich pielgrzymów, którzy włączają w to dzieło także pielgrzymkę z Chwaszczyna. Pod koniec tej uroczystości chwaszczyńscy pielgrzymi wręczyli słodki upominek oraz pamiątkowy jubileuszowy dyplom pielgrzymom z Banina. Było to jednocześnie podziękowanie za pobudzenie mieszkańców Chwaszczyna do tej samej formy religijnego przeżywania sianowskiego odpustu. Wyjątkowy wymiar miał też apel sianowski przygotowany w gimnazjum staniszewskim wraz z tortem ufundowanym przez sołtys z Miszewa, Bogusię Wandtke. Wszystko to stanowiło odpowiednie przygotowanie do sumy odpustowej, podczas której druga lekcja także przypadła pielgrzymom z Banina. Mszę celebrował administrator diecezji pelplińskiej, ks. bp Wiesław Śmigiel.

– Jesteśmy dumni, że na terenie naszej diecezji jest naród kaszubski, który tak bardzo ukochał Boga. Próbowano odebrać wam ziemię, odebrać Kaszubom język, zwyczaje i tradycję, próbowano też Kaszubom odebrać Boga, ale nigdy to się nie udało. Niech tak zostanie na wieki – stwierdził hierarcha.

Ubogaceni duchowo pielgrzymi z Banina z radością maszerowali do domów. Drogę umilała – w odróżnieniu od nazbyt deszczowej soboty – świetna pogoda oraz znakomita gra orkiestry zorganizowanej, jak co roku, przez Tadeusza Czerwionkę. Do tego cały czas maszerujących wspierał wóz Augustyna Wanke, samochód Jana Wanke, Jacek Miąskowski czuwający nad wieloma ważnymi elementami oprawy pielgrzymki, w tym szczegółową dokumentację fotograficzną, a także liczni wolontariusze i darczyńcy.

fot. nadesłane

Pielgrzymka jest najważniejszym wydarzeniem religijnym w ciągu roku organizowanym przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie wraz z Parafią pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie. Jest aktem wielkiej integracji i przyjaźni wszystkich mieszkańców parafii Banino i ościennych. Potwierdza odwieczne wartości Kaszubów, takie jak religijność, wzajemną pomoc, więź międzyludzką, etniczną solidarność, pracowitość oraz umiłowanie kaszubszczyzny, zwłaszcza języka kaszubskiego wszechobecnego podczas dwudniowego marszu. Kaszubski charakter wyrażony jest także poprzez: flagi, transparenty, czarno-żółte koszulki, chustki, itp. Na przedzie kompanii niesiony jest krzyż, tablica z nazwą Banino oraz feretron z wizerunkiem św. Michała – patrona pierwszego kościoła w Baninie z początku XIV wieku. W tym roku po raz ostatni przewodził czwórce kawalerów Marcin Bastian. Za swój wkład otrzymał wielkie podziękowania na zakończenie pielgrzymki. Dziękowano także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wzbogacenia tej pięknej i szlachetnej manifestacji religijnej.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.