Fot. K.Sidorczak - Błękitny Patrol

Foki szare zamieszkały u nas na dobre! Niemal każdego dnia do Stacji Morskiej w Helu spływają kolejne raporty i fotografie potwierdzające obecność tych pięknych ssaków na naszym wybrzeżu.

Fot. www.fokarium.pl/ J.Speth - Błękitny Patrol

Najwięcej fok szarych można obserwować u ujścia Wisły. Stamtąd do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu docierają niemal codziennie nowe zdjęcia fok. Przesyłają je wolontariusze Błękitnego Patrolu – jak nazywają  się miłośnicy tych pięknych ssaków. Wczoraj to zdjęcie zrobiła Anna Kassolik u ujścia Wisły. Inne pochodzą z minionego tygodnia.

Fot. www.fokarium.pl/ A.Kassolik - Błękitny Patrol

Najwięcej fok jednocześnie udało się sfotografować w lipcu tego roku w rezerwacie Mewia Łacha. Było tam w jednej grupie 15 osobników. Stado 12 fok sfotografowano w tym samym miejscu w październiku. Teraz na kilku zdjęciach widać samice z młodymi. To już pewne – foki szare rozmnażają się i żyją na naszym wybrzeżu.

Fot. www.fokarium.pl/ K.Sidorczak - Błękitny Patrol

Olbrzymi wkład  w przywrócenie ich populacji na południowym Bałtyku ma Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Foki urodzone lub wyleczone w tamtejszym fokarium, są od ośmiu lat wypuszczane na wolność. Zazwyczaj w miejscowości Czołpino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latem wypuszczono tam do Bałtyku  za jednym razem 7 fok szarych. Projekt przede wszystkim ma na celu odtworzenie lokalnych kolonii tych zwierząt, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

Fot. www.slowinskipn.pl

W tym roku działania w ramach projektu restytucji fok szarych na południowym Bałtyku wzmocnione są przez partnerstwo z WWF Polska. Realizowany projekt „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  W ramach tego projektu zakupione zostały m.in. nowoczesne nadajniki dla wszystkich wypuszczonych fok, które pozwalają dokładnie śledzić wędrówki zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.