www.poludniowaobwodnicagdanska.com.pl

Dwujezdniowa droga ekspresowa połączy trójmiejską obwodnicę (S6) z drogą krajową nr 7 Gdańsk – Warszawa. Pierwsze samochody będą mogły przejechać nową obwodnicą w sobotę 9 czerwca.

www.poludniowaobwodnicagdanska.com.pl

Obwodnica Południowa stanowi połączenie Obwodnicy Trójmiasta (drogi S6) oraz Autostrady A-1 z drogą krajową nr 7 oraz Trasą Sucharskiego, stanowiącą dojazd do Portu Morskiego w Gdańsku. Rozpoczyna się w miejscowości Koszwały. Jej długość wynosi 18 km. Na trasie zbudowanych zostało pięć dwupoziomowych węzłów komunikacyjnych: Koszwały, Przejazdowo, połączenie z projektowaną Trasą Sucharskiego (węzeł Olszynka), węzeł Lipce na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 91, Węzeł Południowy na skrzyżowaniu z obwodnicą trójmiejską, zintegrowany z istniejącym węzłem z drogą wojewódzką nr 222. Od soboty 9 czerwca pierwsze samochody wjadą na nową obwodnicę. – Samochody pojadą obiema nitkami na całej długości. Nie będzie żadnych zwężeń na całej nowej drodze. Nieczynny będzie Węzeł Lipce, czyli zjazd do Traktu św. Wojciecha, a także połączenie na Olszynce z Trasą Sucharskiego, która nadal jest w budowie – mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Około 2800 m trasy będzie przebiegać na najdłuższej w Polsce estakadzie. Estakada będzie wznosić się w najwyższym punkcie ok. 25 m nad poziomem ziemi. Generalnym wykonawcą było zawarte konsorcjum dwóch firm: Blifinger Berger i Wakoz. W marcu bieżącego roku firma Wakoz wycofała się i Blifinger Berger musiał dokończyć inwestycję sam. Udało się ją ukończyć jeszcze przed czasem. Planowany termin oddania drogi do użytku był na lipiec. 18km odcinek Południowej Obwodnicy znacząco odciąży śródmieście Gdańska z ruchu tranzytowego oraz umożliwi szybkie i bezpieczne przemieszczania się w kierunku Warszawy oraz w kierunku Półwyspu Helskiego w okresie letnim.

2 KOMENTARZE

  1. 1,56 miliarda \ 18 km …. u zachodnich sąsiadów koszt budowy 3 pasmowej autostrady ok 24 miliony w POlsce… 86.666 666 czyli 3i pol razy drożej…
    aaaaa by żyło się lepiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.