fot. GDDKiA

Południowa obwodnica Gdańska czyli droga ekspresowa S7 będzie otwarta już w maju – zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku. Budowa obwodnicy i mostu na Wiśle w Kwidzynie są obecnie najważniejszymi inwestycjami GDDKiA na Pomorzu.

fot. GDDKiA

Południowa obwodnica Gdańska czyli droga ekspresowa S7 o długości 18 km będzie przejezdna na EURO 2012 w maju przyszłego roku, a całkowicie zakończona będzie w lipcu. Trasa będzie miała najdłuższą w kraju estakadę o długości prawie 3 km. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 1 mld 580 mln zł, z czego ok. 80 proc. finansuje UE, a ozostałe 20 proc. – budżet państwa. Trasa łączy krajową „siódemkę” w Koszwałach z obwodnicą Trójmiasta i autostradą A1 w Straszynie.

Przed EURO 2012 ma się zakończyć rozbudowa węzła Karczemki na obwodnicy Trójmiasta (S6). W ramach węzła powstaną cztery kilometry drogi oraz 11 wiaduktów. Znajdujący się w ciągu obwodnicy Trójmiasta węzeł będzie miał kształt czterolistnej koniczyny i pozwoli na bezkolizyjny ruch we wszystkich kierunkach. Koszt inwestycji, współfinansowanej z funduszy unijnych, to prawie 187 mln zł.

W ramach programu „Drogi zaufania” GDDKiA przebudowała w tym roku trzy ważne w regionie skrzyżowania: w Miastku – dróg krajowych (DK) nr 20 i 21, w Bytowie na DK nr 20 oraz w Gniewie na DK nr 91. Skrzyżowania zostały wybrane do przebudowy ze względu na zdarzające się tam wypadki. Łącznie na działania w ramach programu „Drogi zaufania” zostanie wydanych około 15,5 mln zł.

GDDKiA informuje, że w tym roku zostało już wyremontowanych lub jest w trakcie realizacji ponad 35 km dróg krajowych oraz łącznice na trzech węzłach obwodnicy Trójmiasta. W 2011 r. na inwestycje drogowe w województwie wydano ok. 180 mln zł, z czego ok. 80 mln pochodziło z budżetu województwa.

W 2010 r. w woj. pomorskim zmodernizowano w ramach programu tzw. schetynówek 105 km dróg za łączna kwotę 56,5 mln zł. Do września 2011 r. zmodernizowano już 126 km i na niektórych odcinkach trwają jeszcze prace. Najwięcej dróg gminnych i powiatowych zostało zmodernizowanych w rejonie Słupska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.