fot. Trasa maratonu 2012/www.bctgdyniamarathon.pl

Po raz drugi w Gdyni zorganizowany zostanie maraton pływacki. Tegoroczny będzie jednak różnił się znacząco od poprzedniego. Do Gdyni zjedzie 15 najlepszych zawodników świata, którzy zmagać się będą z wodami Bałtyku na długości 18 km.

fot. Trasa maratonu 2012/www.bctgdyniamarathon.pl

Najbardziej ekstremalne i prestiżowe zawody pływackie świata, organizowane przez Bałtycki Terminal Kontenerowy odbędą się między 24 a 26 sierpnia 2012 roku. – W czasie zawodów na plaży stanie trzy dniowe miasteczko BCT, a wyścig odbędzie się w dniu, w którym będą najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne oraz termiczne wody. W tegorocznej edycji, łączna pula nagród wynosi 28 000 USD. – informują organizatorzy. „Drugi rok z rzędu patronem maratonu jest Prezydent Gdyni – Pan Wojciech Szczurek. W tym roku po raz pierwszy patronatami objęli wydarzenie również Miasto Hel oraz Polski Związek Pływacki. Otrzymaliśmy także list poparcia z Kancelarii Prezydenta RP.” – powiedziała Dagmara Łuczka, rzecznik prasowy BCT GDYNIA MARATHON. Zawody pływackie nawiązywać mają do wspaniałej tradycji maratonów odbywających się w latach siedemdziesiątych na trasie Hel-Gdynia.

Rok temu gdy zaczęto organizować maratony prezes BCT, Krzysztof Szymborski powiedział – „Naszym głównym celem jest popularyzacja pływania długodystansowego na wodach otwartych i powrotu do tradycji organizowania zawodów w rejonie Zatoki Puckiej.” W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych 14 razy pływacy zmagali się z wodami Bałtyku. Między innymi zawody przebiegały na trasach Gdynia – Hel, Puck -Kuźnica, Westerplatte – Hel. Tegoroczna trasa będzie mierzyć 18 km, wezmą w niej udział wyselekcjonowani zawodnicy. Dotychczas zarejestrowali się m.in. Benjamin Konschack – mistrz Niemiec 2011 na 25 km i Australijczyk Trent Grimsey – zwycięzca prestiżowych zawodów King and Queen of the Sea rozegranych w Rio de Janeiro w 2011 roku oraz wicemistrz świata na dystansie 25 km z 2009 roku. Ze względu na dystans i formę, zawody będą zabezpieczone zgodnie z najwyższymi światowymi standardami jeden do jednego, co oznacza, że każdego zawodnika będzie zabezpieczać jedna łódź, w której znajdzie się ratownik, sędzia oraz trener.

Lista startowa jest już zamknięta. Zakwalifikowanych zostało pięć kobiet, w śród nich jedna Polka oraz dziesięciu mężczyzn. Wszyscy zawodnicy mają już doświadczenie w pływaniu na długich dystansach.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo interesujące. Szkoda tylko że nie mogę spróbować swoich sił na tym dystansie jako amator a liczba zawodników jest ograniczona do 15. W imię tzw bezpieczeństwa ogranicza się swobodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.