opis / fot. GK

Waldemar Budzyński z Kępic został Mistrzem Polski w zbieraniu grzybów. Mistrzostwa grzybiarzy zorganizowano już po raz czwarty w Korzybiu w powiecie słupskim. To jedyna taka impreza w kraju.

Choć mistrzostwa Polski w zbieraniu grzybów zorganizowano w Korzybiu, które mieszkańcom regionu kojarzy się właśnie z grzybami, nie tylko nazwa miejscowości miała tu znacznie,  ale także jej położenie.

– Pomorskie lasy, a szczególnie tutejsze, są rozległe i pełne grzybów, dlatego jest to najlepsze miejsce na taką imprezę – mówi Piotr Mazur, organizator mistrzostw.

Do Korzybia przyjechali miłośnicy grzybobrania z całej Polski. Sto hektarów lasu i dwie godziny na poszukiwanie głównie prawdziwków. Mimo olbrzymiej liczby grzybiarzy, każdy pewny był, że wróci z pełnym koszem grzybów.

Sposobów na zebranie pełnego kosza grzybów w zaledwie kilkadziesiąt minut jest wiele.

– Przede wszystkim trzeba zbierać spokojnie i powoli. No i  zawsze trzeba mieć słońce za plecami, żeby nie oślepiało i lepiej oświetlało grzyby – mówią konkurujący w mistrzostwach.

W mistrzostwach rywalizowali grzybiarze z całego kraju. / fot. GK

W grzybobraniu wzięła udział ponad sekta zawodników. Jedni z miłości do grzybów inni dla zdrowia, bo – jak dodają uczestnicy zabawy – podczas grzybobrania można podziwiać przyrodę, relaksować się i zadbać o kondycję i dobrą figurę.

Grzybiarze  startowali w mistrzostwach indywidualnie i drużynowo. Trzyosobowe zespoły mogły zbierać tylko prawdziwki. Indywidualni grzybiarze mieli większe pole do popisu. – Można zbierać  borowiki, podgrzybki, maślaki, kozaki, kurki i rydze – wyjaśnia Ryszard Roda, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino.

Mistrzem Polski w grzybobraniu został Waldemar Budzyński z Kępic, który w ciągu dwóch godzin zebrał sześć kilogramów grzybów. Królową grzybiarzy jest Maria Skwierka z Korzybia, która znalazła borowika ważącego ponad ćwierć kilograma!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.