fot. SPN/ T.Rudziński

Łebianie  zgłosili słynne wydmy Słowińskiego Parku Narodowego do konkursu Sześć Cudów Nadbałtyckich. We wniosku nie wspomnieli jednak, że ruchome wydmy leżą w gminie Smołdzino.

Ranking Sześciu Nadbałtyckich Cudów ma promować przyrodę, zabytki i atrakcje całego obszaru Morza Bałtyckiego. Łeba zgłosiła do konkursu wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Problem w tym, że słynny obszar umiejscowiono tylko w Łebie, pomijając Smołdzino. Tymczasem ruchome wydmy, w tym najwyższa z nich – Góra Łącka, leżą w granicach gminy Smołdzino. W Łebie znajduje się jedynie  brama wjazdowa do parku, zaś tuż za nią zaczyna się gmina Smołdzino. Z tego powodu wybuchł prawdziwy skandal, a w sprawę zaangażowali się samorządowcy z obu gmin, a nawet radni powiatu słupskiego, którzy domagają się sprostowania.

– Uczestnictwo w konkursie może zwiększyć zainteresowanie turystów tymi terenami. Jako mieszkaniec terenów położonych w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego nie mogę zgodzić się z tym, by pominięto fakt, iż wydmy ruchome znajdują się na terenie gminy Smołdzino – pisze radny powiatu słupskiego Andrzej Zawada w swoim liście do organizatorów konkursu.

fot. SPN/ T.Rudziński

Jak informuje Kurier Słupski, protest radnego przyniósł skutek natychmiastowy. – W tym samym dniu, w którym otrzymałem list wprowadziłem na stronie internetowej konkursu zmianę dopisując gminę Smołdzino. Teraz jest to wspólna kandydatura Łeby i gminy Smołdzino – wyjaśnia na łamach portalu Przemysław Kulawczuk z Krajowej Fundacji Kultury Przedsiębiorczości, polskiego organizatora konkursu.

– Gdy tylko dowiedziałam się o tym, jak opisano kandydaturę w rankingu wysłałam sprostowania do organizatorów – mówi Lidia Orłowska-Getler, wójt gminy Smołdzino. – Wydmy są na naszym terenie. Choć nie zaprzeczam, że wejście na Górę Łącką jest od strony Łeby. Najważniejsze, że zmieniono opis. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie początkiem lepszej współpracy w Łebą. Na wydmy można głosować w konkursie Sześć Nadbałtyckich Cudów do końca października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.