fot. archiwum

Jak dowiedziała się Gazeta Kaszubska w ministerstwie środowiska oraz w ministerstwie finansów właśnie są opracowywane specjalne programy dotyczące pomocy dla gminy Smołdzino. Jakie są to programy i czego dotyczą? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do senatora Kazimierza Kleiny, przewodniczącego senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, który pomaga w rozwiązywaniu problemów w Gminie Smołdzino.

fot. archiwum
fot. archiwum

– Znam doskonale sytuację Gminy Smołdzino i jej problemy i za każdym razem władze tej gminy jak do mnie się zwracają to staram się pomagać czy to na poziomie wojewódzkim (marszałek województwa) i też na poziomie centralnym. Ostatnie rozmowy w ministerstwie środowiska dotyczyły potrzeby wypełniania zobowiązań ministra środowiska wynikających z porozumienia z 2003 roku. Niestety porozumienie, w wielu punktach nie zostało realizowane przez ministrów poprzednich rządów – mówi senator Kleina.

Co obecnie ma do zaproponowania ministerstwo środowiska?

W ministerstwie środowiska przygotowywany jest w tej chwili specjalny program wsparcia dla inwestycji ekologicznych w gminie Smołdzino (kanalizacja, wodociągi). Inwestycje te otrzymają dodatkowe wsparcie z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Minister zadeklarował, że zostanie zmieniony status rybaków, łowiących na jeziorach Łebsko i Gardno tak, aby mogli korzystać z funduszy rybackich, odblokowane zostały także inwestycje związane z budową ścieżek rowerowych wiodących przez tereny gmin Smołdzino i Główczyce. W tej chwili program jest dopracowywany przez ministerstwo środowiska.

Zobacz także: <<< Będzie pomoc finansowa dla Słupska. Premier Kopacz podtrzymała obietnice >>>

W jaki sposób gminie pomoże minister finansów?

Gmina Smołdzino zwróciła się z prośbą o zwiększenie subwencji oświatowej z rezerwy budżetu państwa przeznaczonej na ten cel. Gmina otrzyma obiecane dodatkowe środki. Jeżeli Gmina Smołdzino przygotuje program naprawczy – finansowy i z tego programu będzie wynikła konieczność otrzymania wsparcia, program będzie zaakceptowany przez ministra, to otrzyma pożyczkę ze specjalnego funduszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.