fot. archiwum

Przy pięknej pogodzie odbyła się IX Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie 23 marca 2012 roku. Przybyli na nią ludzie związani ze Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim z całego regionu.

fot. GK: Z wiernymi chodził ks. kustosz sanktuarium Eugeniusz Grzędzicki.

Nabożeństwo poprowadził zasłużony kapłan, laureat Medalu Stolema, autor kilku książek w tym ostatniej monografii „Sulęczyno. Z dziejów parafii i gminy”, ks. prał. Bogusław Głodowski z archidiecezji gdańskiej wraz z kustoszem sanktuarium ks. kan. Eugeniuszem Grzędzickim.

– Bardzo jestem zadowolony, że mogłem poprowadzić to szczególne nabożeństwo. Bywałem tu wielokrotnie, ale na tej Drodze Krzyżowej po raz pierwszy – podkreślał ks. Głodowski, który w 1987 rozpoczął comiesięczne msze z kaszubską liturgią na gdańskim Przymorzu. Tym razem do Sianowa przywiózł monografię swego rodzinnego Sulęczyna.

Pieśni stacyjne pięknie prowadził chór „Pięciolinia” z Lini pod dyrekcją Jana Szulca. Na końcu chór zaśpiewał nową pieśń wielkopostną. Natomiast rozważania czytali lektorzy z całego regionu, wśród nich Zygmunt Orzeł – przewodniczący Rady Miejskiej Władysławowa, czy wójt Lini Łukasz Jabłoński. Byli też znani regionaliści i liderzy oddziałów ZKP na czele z prezesem organizacji, Łukaszem Grzędzickim.

Po nabożeństwie tradycyjnie odbywa się spotkanie przy pączku i kawie w Domu Pielgrzyma. Tym razem wspominano śp. ks. prał. Stanisława Dułaka, który odprawiał Kaszubską Drogę Krzyżową w 2006 roku. Był wieloletnim proboszczem i dziekanem sopockim. Ostatnio posługiwał w katedrze oliwskiej, przy której jest pochowany. Wspominano także innych celebransów oraz osoby i grupy aktywnie włączające się w to dzieło przez prawie już dekadę jego trwania.

fot. GK: Czyta Anna Pryczkowska z Klubu Studenckiego "Pomorania"

Za rok będzie jubileuszowa X Kaszubska Droga Krzyżowa. Powinno być to wydarzenie dobrze przygotowane. Pojawiły się już pierwsze pomysły. Na spotkaniu wspomniano, że takim szczególnym akcentem mogłoby być wydanie monografii Sianowa. Prace nad dziełem trwają już od kilku lat.  – Wydanie tego dzieła jest możliwe – stwierdził obecny na spotkaniu prof. Andrzej Groth.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.