ot. GK: Dzień Jedności Kaszubów w Gdańsku w 2011 r.

Bicie rekordu świata we wspólnej grze na akordeonie, pokaz mody kaszubskiej, rękodzieło ludowe, tradycyjne pomorskie smakołyki, turniej „Baśki” i liczne występy artystyczne – to tylko część atrakcji, jakie w niedzielę, 18 marca 2012 r., czekają na miłośników kultury kaszubskiej w Brusach i nie tylko.

ot. GK: Dzień Jedności Kaszubów w Gdańsku w 2011 r.

Każdego roku obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów – na pamiątkę  pierwszej wzmianki o nas w bulli Papieża Grzegorza IX z roku 1238. W tym roku święto Kaszubów odbędzie się w Brusach, w niedzielę, 18 marca. Pierwsza część uroczystości rozpocznie się o godz. 11.00 mszą św. w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy wydarzenia ulicami Brus przejdą pod pomnik Jana Karnowskiego, gdzie w hołdzie wielkiemu regionaliście złożą kwiaty. Druga, oficjalna część zacznie się obchodami w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brusach, gdzie o godz.12.30 odśpiewany zostanie Hymnu w wykonaniu zespołu chórów męskich. Tradycyjnym elementem Dnia Jedności Kaszubów będzie turniej gry w kaszubską „Baśkę”. Jednocześnie rozpoczną się też zapisy chętnych do wspólnego bicia akordeonowego rekordu świata, a następnie podjęta zostanie pierwsza próba. Finałowa próba ustanowienia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie pod kierownictwem Pawła Nowaka, zaplanowana jest na godz. 17.00.

O godz. 13.00, część artystyczną rozpocznie występ KZF „Krëbane”. Na scenie zaprezentują się także „Wãdzëbôczi”, zespół akordeonowy „Akord”, KZF Paneszka, „Karno Zaraz Wracam”. Na godz. 15.30 zaplanowano pokaz mody kaszubskiej, po którym zaprezentuje się zespół muzyczny „Bliza”. Po nim zaśpiewa sopranistka Izabela Wiśniewska. Goście dorocznego święta skorzystają z darmowych usług firm kosmetycznych, wykonujących makijaż w kaszubskich barwach. Wielbiciele regionalnego ubioru również znajdą coś dla siebie podczas pokazu mody kaszubskiej, natomiast smakosze lokalnych potraw będą mieli okazję do skosztowania kaszubskiego jadła.

Nie zabraknie również konkursów z okolicznościowymi czarno – żółtymi nagrodami. Święto w Brusach będzie jednocześnie okazją do zaprezentowania kiermaszu twórców ludowych, a także pozwoli na zapoznanie z dwiema ekspozycjami – o Annie Łajming i Janie Karnowskim. Tego dnia zobaczyć będzie można również najciekawsze egzemplarze z wielkiej akordeonowej kolekcji Pawła Nowaka, twórcy kościerskiego Muzeum Akordeonu. Organizatorami tegorocznego Dnia Jedności Kaszubów są – Gmina Brusy, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Brusach, Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego. Patronat honorowy nad uroczystością objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Uroczystości odbędą się także w Gdańsku. Kaszubi spotkają się na starówce  przed pomnikiem Świętopełka.

 

mat. prasowe

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.