Fot.: 200-letni szampan na dnie Bałtyku

W Mariehamn w Finlandii smakosze odkorkowali i wypili dwie butelki najstarszego na świecie szampana. W  lipcu trunek wydobyli nurkowie z dwustuletniego wraku na dnie Bałtyku.

Fot. GOA: 200-letni szampan na dnie Bałtyku
Fot. GK: 168 butelek tego szampana znaleziono we wraku żaglowca

Ponad stu reporterów z całego świata obserwowało  to niecodzienne wydarzenie – w Finlandii smakosze spróbowali dwustuletniego szampana wydobytego z wraku spoczywającego na dnie morza Bałtyckiego. Jedna butelka pochodziła z powstałego w 1772 roku domu szampańskiego Veuve-Clicquot, a druga z nieistniejącego już domu Juglar.
– Butelki spoczywające na dnie morza są lepiej chronione, niż w najlepszych piwnicach – powiedział Richard Juhlin, światowy znawca  szampana. – Szampan ma smak drożdży, grzybów i posmak miodu. Jednak po tylu latach brakowało mu charakterystycznych bąbelków – wyjaśnia jeden z uczestników degustacji. Takich osób było zaledwie 20.

Fot. GOA: Trunku skosztowało tylko 2o osób

W lipcu w pobliżu Wysp Alandzkich z  dwustuletniego wraku wydobyto 168 butelek,  w tym szampana słynnego do dziś domu Veuve-Clicquot. Statek płynął prawdopodobnie  z Wysp Alandzkich, ale nigdy nie dotarł do celu.  O samym statku nadal wiadomo niewiele. Szampan pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII w.
Rząd fińskiej prowincji Aland (szwedzkojęzyczny autonomiczny region Finlandii) sprzeda 2 butelki – jedną z każdego rodzaju – i zamierza dostać za nie w sumie około 100 tys. euro. Pięć butelek trafi do muzeum w Mariehamn, a reszta nadal będzie przechowywana. – Nie wszystkie butelki są nienaruszone, ale większość jest w dobrym stanie – powiedziała alandzka minister kultury Britt Lundberg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.