fot. GK

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogaciło się o pięć dzieł Witkacego. Portrety narysowane węglem podarował muzeum stryjeczny wnuk artysty – Maciej Witkiewicz. Wartość niecodziennego prezentu to ponad 300 tysięcy złotych.

fot. GK

Tak dużego i wartościowego prezentu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku  jeszcze nigdy nie otrzymało. Gdy ponad rok temu Maciej Witkiewicz – stryjeczny wnuk Witkacego został zaproszony do Słupska na wystawę jego prac, tak bardzo zachwycił się kolekcją, że postanowił dołożyć do niej kolejne dzieła.  – Biłem się z myślami co zrobić z pracami Witkacego, ale pod koniec życia chcę swoje sprawy uporządkować. Dlatego oddałem te cenne obrazy muzeum w Słupsku – mówi Maciej Witkiewicz, darczyńca pięciu dzieł Witkacego.

Wartość podarowanych pięciu dzieł przekracza 300 tysięcy złotych. Dyrektor słupskiego muzeum przyznaję, że placówki nie byłoby stać na tak znaczące powiększenie kolekcji. – Do dla nas wielce cenny dar. Obrazy przedstawiają rodzinę Witkacego: matkę, ojca, ciotkę , dziadka i nie znaną osobę. Wszystkie pochodzą z lat 1907-1912 – mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Słupskie muzeum ma teraz łącznie 260 rysunków, pasteli i obrazów olejnych Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dyrektor muzeum z dumą podkreśla, że kierowana przez niego placówka ma teraz więcej dzieł Witkacego niż wszystkie polskie muzea razem wzięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.