fot. mat. prasowe

Film „Żelazna dama” poleca Renata Dymna.

Nikt nie jest z żelaza, nawet jeśli był wielkim politykiem i zyskał takie miano. Żelazna Dama to przydomek Margaret Thatcher – byłej brytyjskiej premier, która wciąż żyje, choć dotknięta alzheimerem ma swoje odpływy i przypływy pamięci. Film oglądamy właśnie z jej perspektywy – owdowiałej, samotnej starszej pani, która w pierwszej scenie wymyka się wszystkim spod kontroli i kupuje mleko, przytomnie rozważając jego cenę. Film,w reżyserii Philldy Lloyd (wiele lat znakomitych doświadczeń teatralnych) wg scenariusza Abi Morgan i z udziałem realizatorskim  jeszcze wielu kobiet, nie jest obrazem politycznej drogi pierwszej w historii Wielkiej Brytanii kobiety – premiera, która w drodze ze sklepikarskiej rodziny w małym miasteczku, przez Oksford i małżeństwo uprawniające ją do tytułu baronowej, weszła do historii, która jest niemal wyłącznie zarezerwowana dla mężczyzn. Wprowadziła  do niej przekonania wyniesione z dzieciństwa, że trzeba ciężko pracować nie rozczulając się nad swoim losem i jak w domowym budżecie: nie można wydawać więcej niż się zarabia. Pomogło jej to realizować niepopularną politykę cięć budżetowych w czasach recesji i bezrobocia. Działała w latach 80-tych minionego wieku, gdy upadek gospodarki, strajki w kopalniach, zamachy IRA, wojna o Falklandy były trudną codziennością.

fot. mat. prasowe

Myliłby się jednak ten, kto sądzi, «Żelazna dama» to film polityczny. To raczej szekspirowska opowieść o kimś kto sprawował władzę, był u jej szczytów i podejmował decyzje, których skutki nie opuszczą nigdy jego sumienia ; musi z tym żyć. Jak również poczynić bilans  prywatności – stosunku do męża i dwójki dzieci, z którymi relacje po latach trudno nazwać bliskimi. Przyjaźń i czułość pojawia się, zresztą, raczej w związku z panem Thatcher, który już nie żyje, ale filmowa Margaret jest z nim « w kontakcie» i regularnie jadają śniadania ucinając sobie żartobliwe pogaduszki. Ten wizerunek (co jest zasługą roli  Jimiego Broadbenta) ociepla postać kobiety, która nie kłaniała się politykom. Przeciwnie, dumnie zadziera czoła. Ale dopiero wygrana w wojnie o Falklandy sprawia, że świat na nowo zaczyna szanować Wielka Brytanię i jej premier, która z ramienia Partii Konserwatywnej sprawuje urząd przez kolejną kadencję, a prezydent USA Ronald Reagan traktuje ja jak godnego siebie polityka. Nic nie trwa jednak wiecznie. Margaret, u progu lat 90-tych, opuszczają nawet najbliżsi współpracownicy, a ona rezygnuje ze stanowiska czując się niezrozumiana i zdradzona. Thatcher się nie zmieniła, ale świat owszem i nie chce już polityków, którzy maja wielkie idee, ale spolegliwców wyczulonych na głos ludu.  Film, sięgający wyrywkowo, do 40 lat z życia Margaret, nie byłby jednak tak wyjątkowy gdyby nie odtwórczyni głównej roli (tylko w epizodach z lat młodości  zastępuje ją młoda, dobrze zapowiadająca się Alekxandra Roach).

Meryl Streep w roli Margaret Thatcher trzeba koniecznie zobaczyć – ze względu na wyjątkowe aktorstwo. Z wizerunkiem kontrowersyjnej Żelaznej Damy spotkała się Wielka Aktorka i to przecięcie dwóch kobiecych osobowości daje niesamowitą woltę. Łączy je obydwie talent, upór, umiejętność zachowania siebie, w często nieprzyjaznych  środowiskach, zdominowanych przez mężczyzn.  W filmie kilka scen ma miejsce w Izbie Gmin. Gdy widzimy Thatcher  (świetna charakteryzacja) z nieodłącznymi perłami i torebką to odczuwamy jak niezwykłym zjawiskiem, w tym męskim bastionie, jest kobieta. Od czasów królowej Elżbiety w brytyjskiej historii żadna kobieta nie zaznaczyła tak mocno swojego politycznego istnienia. Od czasów Marlin Monroe w Hollywood nie było tak zjawiskowej aktorki jak Meryl Streep. Rola brytyjskiej premier przyniosła jej dziewiąty w karierze Złoty Glob (miała w sumie 26 nominacji), jak również siedemnastą nominację do Oskara (dwa już posiada – za «Sprawę Kramerów» i «Wybór Zofii»), co jest absolutnym rekordem. Ale są to zasłużone splendory dla genialnej aktorki, która i tym razem wykonała prace polegająca nie tylko na zmodulowaniu głosu i znalezieniu odpowiedniego angielskiego akcentu, drobiazgowym perfekcjonizmie językowym i mimicznym, ale także przedziwnej transformacji, która sprawia, że wchodzi ona w postać jak kameleon w nową skórę. Pisze się, że Meryl Streep zrobiła dla Margaret Thatcher więcej niż którykolwiek z jej spin doktorów»(The Guardian), ale jednocześnie w brytyjskiej prasie panuje na ten temat duży chłód; nie mówiąc o rodzinie i dawnych partyjnych kolegach premier, którzy wyrażają sprzeciw wobec filmowego portretu starszej pani z demencją, rozmawiającej w dodatku z duchem męża.

Nikt, na szczęście, nie podważa osiągnięć głównej aktorki i pewnie z czasem zostanie nam, w pamięci, tylko ta znakomita rola. Sama Thatcher mawiała, że podejmowanie trudnych decyzji okupione jest nienawiścią współczesnych ludzi, ale w ostatecznym rozrachunku przynosi wdzięczność i szacunek przyszłych pokoleń. Może dlatego nikt za życia nie jest tak naprawdę z żelaza , ale za to potem może mieć swój  spiżowy pomnik.  Na pewno kiedyś doczekamy momentu, w którym będą na nas patrzeć pomnikowe postaci i Margaret Thatcher i Meryl Streep.

Renata Dymna     

 

Żelazna dama (The Iron Lady)

premiera: 10 lutego 2012 (Polska) 

produkcja: Wielka Brytania [2011] 

gatunek: Dramat / Biograficzny 

czas trwania: 105 min. 

od lat: 12 

reżyseria: Phyllida Lloyd 

scenariusz: Abi Morgan 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.