Występy zespołu to prawdziwe widowisko taneczno-muzyczne. / fot. krebane.pl

Słynny kaszubski zespół ludowy z Brus obchodzi swoje 30-lecie. Już w najbliższy weekend w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Brusach odbędzie się jubileuszowa uroczystość. W programie przewidziano zarówno występ zespołu jak też i zabawę taneczną dla miłośników kaszubskiego folkloru.

„Krëbane” powstał w 1980 roku. Założył go Władysław Czarnowski, który do dziś jest szefem zespołu. Już od początku swojego istnienia prowadził działalność artystyczną i wychowawczą na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą liczne nagrody na konkursach i przeglądach regionalnych, krajowych i międzynarodowych. W 1995 roku przy zespole powstało Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne o tej samej nazwie, w skład którego wchodzą rodzice oraz dawni i obecni członkowie zespołu. Stowarzyszenie organizuje w Brusach i całym regionie liczne imprezy kulturalne. Bez wątpienia  największym sukcesem Stowarzyszenia jest zorganizowany po raz szesnasty Międzynarodowy Festiwal Folkloru (ostatnio w lipcu 2010 r.).

Występy zespołu to prawdziwe widowisko taneczno-muzyczne. / fot. krebane.pl

Członkami Zespołu „Krëbane” są zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. Przez  30 lat działalności  swoje umiejętności rozwijało tu ok. 1000 osób. Dziś zespół składa się z  ośmiu grup wiekowych tańca oraz trzech kapel (jedyna dziecięca kapela na Pomorzu!). Do tej pory „Krëbane” wydał pięć kaset i jedną płytę CD z ludową muzyką kaszubską. Ogromnym osiągnięciem jest także udział w międzynarodowych konkursach oraz liczne koncerty –  nawet do stu  rocznie.

Z „Krëbane” wywodzą się także „Bubliczki” (założone w 2007 r. przez Mateusza Czarnowskiego), które łączą tradycję kaszubską z kulturą cygańską, żydowską czy bałkańską. Oba zespoły są  wizytówką Brus i całych Kaszub.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.